Öt asszonyt szeretett

A híres író és színházi szerző, Molnár Ferenc unokája, Sárközi Mátyás legújabb könyvében felvázolja nagyapja portréját, különös tekintettel öt asszonyára. Nem pletykagyűjteményt tartunk a kezünkben, hanem hiteles portrévázlatot.

Ország-világBorzák Tibor2010. 06. 21. hétfő2010. 06. 21.
Öt asszonyt szeretett

Shakespeare óta tudjuk: Színház az egész világ. Ha pedig a magyarországi színházművészetet vesszük górcső alá, Molnár Ferenc munkássága kihagyhatatlan. Nemrég jelent meg Sárközi Mátyás Színház az egész világ című könyve, melynek oldalain a szerző Molnár Ferenc életútját és öt szerelmét mutatja be.

Sárközi az egyik leghitelesebb tanú a témában, hiszen Molnár unokája, ugyanúgy, mint bátyja, a televíziós rendező, Horváth Ádám. Az 1956-os forradalom után Nyugatra menekült, Angliában telepedett le, sokáig a BBC magyar osztályán dolgozott, de egy időben „átruccant” a müncheni Szabad Európa Rádióhoz is. Mindvégig írt elbeszéléseket, kritikákat, sőt könyveket. A Színház az egész világ című kötetében a XX. század híres és sikeres drámaírójáról, nagyapjáról vázol fel portrét. Nem esztétikai értekezés, nem irodalomtörténeti munka, még csak nem is családregény – mindazonáltal a rendkívül olvasmányosan, néhol enyhe iróniával papírra vetett anekdotafüzér során kirajzolódik Molnár Ferenc alakja.

Nyomon követhetjük a híres író karrierjének főbb állomásait Budapesttől New York-ig, sok olyan részletet megismerve, melyeket eddig a családi szóbeszédek őriztek, vagy soha nem publikált levelek rejtettek. Olvashatunk szemelvényeket, kortársi emlékezéseket, valamint barátok és ellenségek megnyilatkozásait. Könyvről könyvre, színdarabról színdarabra lépegetünk előre az időben. Mígnem elérkezünk Molnár Ferenc privát életéhez.

Ady elől „halászta el” első feleségét, Vészi Margitot, Vészi József főszerkesztő festő-író leányát. Egy gyermekük született, Molnár Margit, aki később hozzáment Sárközi György íróhoz. (Sárközi Mátyás szülei). Amikor elváltak útjaik, reménytelen szerelmet táplált Varsányi Irén színésznő iránt, majd meghódította a vonzó pesti primadonnát, Fedák Sárit, akivel frigyre is lépett, de zátonyra futott a házasságuk – a színésznő „búcsúzóul” alaposan kiforgatta a vagyonából. De Molnár nem tett le a vonzó színházi tehetségekről, harmadjára is közülük választott, mégpedig a nála huszonnégy évvel fiatalabb Darvas Lilit, aki igen sokat volt távol a családi tűzhelytől, mivel karrierjét építgette. Molnár Ferenc New York-i száműzetésében Bartha Vanda állt mellette, aki a súlyos depresszióval küszködő író haláláig hű társa volt.

A Liliom, a Doktor úr, A testőr, a Pál utcai fiúk sikerszerzője életében fontos szerepet játszó nőkről és a velük való kapcsolatáról sok-sok részletet megtudhatunk Sárközi Mátyás elfogulatlanul hiteles tanulmányából. Nem csak szép szerelmi történetek állnak itt, hanem az is kiderül, hogy Molnár a szeretett nőkkel szemben gyakran brutálisan viselkedett, miközben örök féltékenység kínozta. A darabrészletekből arra is fény derül, hogy az író bizony számos esetben álcázza önmagát és érzelmeit, de így sem tudja eltitkolni az önéletrajzi párhuzamokat. Ezt egyébként ő maga is kénytelen bevallani. (Noran Kiadó – Luna Könyvek, 2010)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek