Pornó a parlamentben

Az indonéziai T. Ház személyzetét és az újságírókat „sokkolta”, ami Dzsakartában történt. A parlament épületében a belső, zárt láncú számítógépes hálózat tucatnyinál is több képernyőjén pornófilm pergett.

Ország-világA. Fodor György2010. 08. 03. kedd2010. 08. 03.
Pornó a parlamentben

A biztonsági személyzetnek 10-15 percre volt szüksége ahhoz, hogy leállítsa a látványosságot. Hivatalos vizsgálat kezdődött, a parlament helyettes elnöke pedig bocsánatot kért. A BBC megjegyezte: Indonéziában a helyi kábelszolgáltatóknak augusztus 11-től tilos lesz az online pornó közvetítése. Meglehet, hogy a tilalom ellenzői így fejezték ki ellenvéleményüket.

A tilalmat Tifatul Sembiring tájékoztatási miniszter még a múlt hónapban rendelte el, s a 240 milliós, muszlim többségű Indonéziában „általában helyeslés fogadta”, hiszen rövidesen kezdődik a szent böjt hava, a Ramadán.

Találgatják, hogyan került a pornófilm a parlamenti képernyőkre. Ezek általában érintőképernyők, amelyeken tájékozódni lehet az éppen folyó vitákról, a napirendről és a programokról. Nining Indra, a parlament főtitkára arra gyanakszik, hogy valaki a számítógépes rendszerrel rákapcsolódott az internetre, így akarta szórakoztatni magát – csakhogy a mozi egyszer csak az összes számítógép monitorján megjelent. Ha megtalálják a parlamenti számítógépek hackerét, súlyos büntetésre számíthat.

Indonéziában is folyik a vita az internet esetleges korlátozásáról. Nemrég országos botrányt okozott egy helyi híresség szexklipje, ezért maga Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök sürgette az internet szigorúbb ellenőrzését – ahogyan ezt Kínában, Szingapúrban vagy Thaiföldön teszik.

Az indonéziai szolgáltatók vakarják a fejüket. A pornót betiltó tájékoztatási miniszter ugyanis csak szóban fenyegette meg a szolgáltatókat: bezárják őket, ha nem tesznek eleget az utasításnak. Erről nem készült semmilyen hivatalos rendelet, nem adták ki a tiltott portálok listáját, és az sem tudni, hogy technikailag miképpen kivitelezhető az ilyesfajta általános tilalom, hiszen szűrőkre, technikai eszközökre van szükség, no meg állandó figyelőszolgálatra – ami sok pénzbe, több tízmillió dollárba kerül. A miniszter mellesleg betiltaná azokat a portálokat is, ahol „szerencsejáték és istenkáromlás folyik”, és lehetnek még egyéb ötletei.

Az indonéziai média – az egyik legszabadabb Ázsiában – és a civil társadalom felhördült az internet szándékolt korlátozásának hallatán. A mérkőzés még nem dőlt el, de a miniszter terve kivihetetlennek látszik: Indonézia összesen vagy 17 ezer szigeten fekszik, több mint 200 internetes szolgáltatója működik, s nincs központosított web-rendszere.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek