Újjáépülhet Kelet Oxfordja

Egyszerre tízezer növendék ismerkedett a falai között a szanszkrit nyelvvel, a filozófiával, az orvoslással, a gazdaságtudománnyal. A máig működő kairói Azhar Egyetem mellett az Észak-Indiában épült nalandai iskola volt a világ legnevesebb oktatási intézménye, mígnem a XII. század végén a törökök lerombolták.

Ország-világValló László2010. 08. 22. vasárnap2010. 08. 22.
Újjáépülhet Kelet Oxfordja

Amartya Sen Nobel-díjas indiai közgazdász évek óta küzd azért, hogy újjáépüljön romjaiból az egykor nagyhírű intézmény, amely a maga idejében olyan közvetítő szerepet töltött be a buddhizmusban, mint amilyet Oxford a keresztény kultúrában.

A hatszázas években létesült Nalandai Egyetemet India északi részén, a nepáli határ mellett emelték egy kilencemeletes könyvtár és tíz buddhista templom szomszédságában. A kulturális központot tavak, parkok, diákszállók övezték, s az iskola legfényesebb éveiben tízezer diák tanult a falai között, akik India mellett Kínából, Japánból, Perzsiából, Tibetből és Törökországból érkeztek.

Az ősi romok mellett épülő új intézmény, ha egyszer elkészül, a kontinens és a világ legtehetségesebb diákjait várja majd, helyt adva a legkorszerűbb tudományágak oktatásának. Jó hír, hogy Oxford, Párizs, Bologna és a Harvard már tudatta a szervezőkkel: számíthatnak az együttműködésükre.

Most már csak az építkezéshez szükséges pénz előteremtésén múlik minden. Mert az nem kevés: mindent összevetve legalább egymilliárd dollár kellene, amiből eddig leginkább csak ígéretekre sikerült szert tenni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!