Hihetetlenül lelkesítő történet

„Hé, Chile, a feladat teljesítve!” – ez a feliratot feszítették aki a bányamentők, amikor már mind a 33 bányász és mindegyik bányamentő kijutott a csaknem 700 méteres mélységből. A Főnix nevű mentőkapszula nevéhez hűen a vártnál sokkal gyorsabban ingázott a bánya mélye és a felszín között.

Ország-világA. Fodor György2010. 10. 14. csütörtök2010. 10. 14.
Hihetetlenül lelkesítő történet

A bányászok rokonai számára a közelben felállított Hope (Remény) nevű tábor pezsgőben és konfettiben úszik. Sebastian Pinera chilei elnök pedig kijelentette: ez az ország már sohasem lesz olyan mint volt. Chile erősebb és egységesebb, mint valaha. A mentőakció összesen 22 órán át tartott, s nem 36-48 órát, ahogy azt korábban jósolták.

A 70 napja eltemetett bányászok közül utolsóként az 54 éves Luis Urzua lépett ki a felszínre a Főnixből. Urzua volt a bányászok műszakvezetője, amikor augusztus 5-én a bánya beomlott. Urzua volt az, aki 17 napos föld alatti magány után megtalálta a kapcsolatot a külvilággal, s tett róla, hogy a lent rekedt bányászok gondosan felosszák egymás között a tonhalkonzerveket, hogy amíg lehet, életben maradjanak. Ő szervezte meg, hogy a 33 bányász három műszakban tegye a dolgát, dolgozzon, keresse a kifelé vezető utat. Ő volt az is, aki rajzolt, diagramokat nézegetett és a felszíni mentőkkel megtervezze a menekülési útvonalat. − Ő volt a főnök, akire büszkék vagyunk, aki hitet adott a bányászoknak, és akiknek hite végül megmozgatta a hegyeket – mondta Sebastian Pinera chilei elnök. Luis Urzua a felszínre érve kijelentette: – Remélem, ez soha többé nem történik meg. Pinera elnök szerint a mentőakció 10-20 millió dollárba került: – Minden egyes centet jól költöttünk el.

A chilei „sztori” az egész világot megérintette. Barack Obama amerikai elnök szerint „hihetetlenül lelkesítő történet” tanúi voltunk. Állítólag már Hollywood is környékezi a bányászokat, lélekbúvárok pedig lázasan kutatják, milyen erő tartotta össze a föld alatt rekedt csapatot.

A bányászok már a családjaikkal vannak, némelyiküket kórházban kezelik kisebb-nagyobb bajokkal, de most már minden arról szól, hogy mi lesz ezután. Pinera elnök bejelentette, hogy a bányatulajdonosokat megbüntetik, mert sok szabálytalanság írható a rovásukra. Az államfő megígérte, hogy Chilében a jövőben újfajta paktumot kötnek a munkaadók és a munkavállalók, amely tiszteletben tartja az életet, az emberi méltóságot, a munkások védelmét és megjelöli a kormány feladatait is.

Valamennyi bányász komoly kártérítésre számíthat – sokan (nem a bányászok) pedig amiatt aggódnak amiatt, hogy a pénz miképpen fogja megváltoztatni az életüket. A pszichiáterek, pszichológusok dolga, hogy feltárják,: miféle változásokat okozhat a lélekben a 70 napos elzárás, s az a tudat, hogy életnek bármelyik pillanatban vége szakadhat.

Az elzárás idején jött egy levél a felszínre vezető – akkor még csak vékonyka – lyukon: a bányászok megfogadták, hogy soha sem fogják részleteiben feltárni föld alatti nyomorúságuk összes részletét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek