MTA: Nincs nehézfémveszély

A Magyar Tudományos Akadémia vizsgálata szerint nem oldódnak ki nehézfémek a vörösiszapból, s a talaj mélyebb rétegei sem szennyeződtek. A szálló por belélegzése azonban veszélyes.

Ország-világRomvári Orsolya2010. 10. 14. csütörtök2010. 10. 14.

Kép: vörösiszap áradás természeti katasztrófa aluminium gyártás ipar szennyezés somlóvásárhely 2010 10 11 Fotó: Kállai Márton

MTA: Nincs nehézfémveszély
vörösiszap áradás természeti katasztrófa aluminium gyártás ipar szennyezés somlóvásárhely 2010 10 11 Fotó: Kállai Márton

A Magyar Tudományos Akadémia Földtani Intézetének mérései szerint a kiömlött vörösiszap pH-ja 11 és 14 között van. A vörösiszap a szennyvíziszapokra megengedett határértékeknél kisebb koncentrációban tartalmaz kadmiumot, krómot, higanyt, nikkelt, ólmot és cinket. A minták arzéntartalmára vonatkozóan azonban a különböző mérések más-más eredményt hoztak: egyes mintákban a szennyvíziszap határértékénél kisebb, míg másokban magasabb arzéntartalmat mértek. Az eltérések okait még vizsgálják.

A vörösiszap fémtartalma akkor válik veszélyessé, ha a fémek kioldódnak a vörösiszapból, ezáltal az élő szervezetek könnyen fel tudják venni azokat. Az MTA Kémiai Kutatóközpont Anyag- és Környezetkémiai Intézetének vizsgálata szerint ugyanakkor a fémek az adott feltételek mellett nem oldódnak ki a vörösiszapból. Szintén jó hír, hogy a Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézet mérései szerint a szennyezés nem jutott 10 cm-nél mélyebbre a talajba, és a nehézfémek mennyisége eben a rétegben sem haladja meg a szennyezettségi határértéket.

A Pannon Egyetem vizsgálata szerint – hála a folyékony műtrágyás és dolomit-nitrátos kezelésnek – a Torna és a Marcal vízkémiai tulajdonságai közelítenek a normális értékekhez, s egyelőre nem mérhetőek a lúgos oldatból kioldódó nehézfémek sem a vízben. Néhány mintában a kadmium, a réz és az arzén mennyisége meghaladta ugyan az engedélyezett határértéket, ám ez a szakemberek szerint nem katasztrófa, hanem helyi szennyezések eredménye.

A Pannon Egyetem szakértői vizsgálták a vörösiszap kiszáradásának és kiporzásának következményeit is. A modellek alapján megállapították, hogy a belélegezhető szállópor a vörösiszap teljes tömegének mintegy ezredrészét teszi ki, ami magas arány a természetes talajok porként belélegezhető hányadához képest. A nagy mennyiségű szálló por durva és finom részecskéi leülepednek a légzőrendszerben, ahol erősen lúgos hatású váladékot képezhet. Ez, különösen nagyobb mennyiségű vörösiszappor belélegzésekor komoly veszélyt jelent. A Kolontár lezárt területére belépőknek ezért védőmaszkot, védőszemüveget és védőruházatot kell viselniük. Devecser érintett területén a porszennyezés jelenleg nem kritikus, de a településen mobil levegőszennyezés-mérő állomás működik, s a szállópor mennyiségének növekedésekor a katasztrófavédelem megteszi a szükséges intézkedéseket.

A szakértői csoport ecetes vízzel történő mosást és takarítást javasol a lakosságnak. A településeken az iszapréteget a gipsszel történő takarás után, a felületet locsolva sürgősen el kell távolítani.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek