Alkotmányba foglalják az őslakosokat

Ausztrália kormánya úgy döntött, hogy évszázados megkülönböztetés után népszavazást tartanak az őslakosok szerepének elismeréséről, nem utolsó sorban azért, hogy a nemzet visszafizessen valamit abból az adósságból, amellyel az őslakosoknak tartozik.

Ország-világA. Fodor György2010. 11. 08. hétfő2010. 11. 08.
Alkotmányba foglalják az őslakosokat

Julia Gillard miniszterelnök kijelentette, hogy félévszázadonként csak egyszer nyílik alkalom arra, hogy a parlament és a közhangulat végre közösen elismerje az őslakosoknak az ausztráliai nemzet építésében, kultúrájában játszott valódi szerepét. Ausztráliában 1901 óta 44 népszavazást tartottak, ezek közül mindössze 8 volt eredményes.

A 7,7 millió négyzetkilométer területű Ausztráliában mintegy 22 millió ember él, közöttük a lakosság 2,7 százalékát kitevő mintegy 550 000 őslakos. Mégis, csak az utóbbi években kezdett ráébredni a politika és a közhangulat arra, hogy, hogy milyen gyalázatos nemtörődömséggel viseltettek az őslakosok iránt.

A gyarmati idők kezdetén szinte vadásztak rájuk, rabszolgaként bántak velük, betelepedtek földjeikre, majd teljesen magukra hagyták őket. Megélhetési forrásaikat elvették, munkát nem adtak nekik. Gettókba terelték őket, megtöltötték velük a börtönöket. Az őslakosok között elterjedt az alkoholizmus és a kábítószer. Egészen az 1970-es évekig a kormány elvette családjaiktól a vegyes házasságokból született gyermekeket, akiket ipari iskolákba, közös nevelőintézetekbe zártak. A gyerekek – az „ellopott generáció” elveszítették gyökereiket, családi kapcsolataikat. Mindez csak alig egy évtizede derült ki egyértelműen, az ausztráliai kormány – Kevin Rudd miniszterelnökkel az élen – és a törvényhozás pedig 2008-ban szánta el magát arra, hogy bocsánatot kérjen az őslakosoktól.

A kormány mostani döntése azt jelenti, hogy belefoglalják Ausztrália alkotmányába az őslakosok szerepét, amely növeli önbecsülésüket. A jövő évben össznépi vita kezdődik az alkotmányos szerep elismeréséről, ami magában foglalja azt a programot is, hogy miként lehet segíteni az őslakos közösségeknek – az első ausztráliaiaknak –, hogy elfoglalhatják méltó, egyedi és különleges szerepüket az ország életében. A népszavazást ezután tartják meg.

Az alkotmányos szerep egyben azt is jelenti majd, hogy szervezetten gondoskodnak az őslakosok gyermekeinek oktatásáról, a közösségek egészségügyi ellátásáról, lakáshelyzetük javításáról, területeik infrastruktúrájáról, munkalehetőségeikről.

A cél a máig meglévő megkülönböztetés felszámolása. Manapság egy őslakos várható élettartama 17 évvel kevesebb, mint egy átlagos ausztráliaié.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek