Szabotázs és merénylet Iránban

Mahmud Ahmedinedzsad iráni elnök elismerte, hogy egy roppant rosszindulatú számítógépes vírus elérte az urániumdúsító berendezéseket, melyeket egy ideig le kellett állítani. Fokozza a bajt, hogy Teheránban megöltek egy iráni atomtudóst, egy másikat pedig súlyosan megsebesítettek.

Ország-világA. Fodor György2010. 11. 30. kedd2010. 11. 30.
Szabotázs és merénylet Iránban

A centrifugák az urániumdúsítás elengedhetetlen kellékei: az atombomba gyártásához szükséges urániumot csak így lehet előállítani. Az iráni elnök szerint ezeket a berendezéseket szabotálták és egyre erősebb a gyanú, hogy a rosszindulatú számítógépes vírust „célzottan” az iráni nukleáris ipar elleni bevetésre állították elő – valahol, valakik. Ahmedinedzsad szerint a bajt Irán ellenségei okozták, de a probléma csak átmeneti jellegű, hatása pedig korlátozott.

Teherán cáfolta, hogy a vírus kár okozhat nukleáris iparának.Az elnök azt azonban elismerte, hogy a vírus megváltoztatta a berendezések programozását. Közölte, hogy a hibát sikerült elhárítani, s hasonló gondok nem fordulhatnak elő.

A rosszindulatú számítógépes programot a nyáron észlelték először Iránban. A Stuxnet-nek nevezett vírus szeptemberben támadta meg az iráni számítógépeket. Szakértők szerint a bonyolult konfigurációt kifejezetten azért hozták létre, hogy megbénítsa a motorokat vezérlő programokat: ilyen motorok működtetik a centrifugákat is. Iráni hivatalos források szerint a vírus bizonyíték arra, hogy megkezdődött az ország elleni elektronikus háború.

A vírus megírása állítólag olyan összetett és költséges feladat, hogy azt számítógépes kalózok vagy bűnözők nem állíthatták elő, ehhez „állami közreműködés” szükséges.

Teherán utcáin csaknem egy időben két, egymáshoz nagyon hasonló merényletet követtek el. Majid Shahriairi atomtudós munkába indult az autójával, amikor egy motoros megközelítette és pokolgépet tapasztott autójának ablakára. A robbanás megölte a szakembert, feleségét megsebesítette. Az iráni elnök a nyugati kormányokat és Izraelt vádolta a merénylet kitervelésével. Ugyanilyen támadás érte Fereydoon Abbasit is, aki a nukleáris izotópok specialistája. Őt és feleségét szintén egy pokolgép sebesítette meg. Januárban hasonló módon öltek meg egy másik atomtudóst is, aki ugyancsak munkába indult.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek