Lék a biztonságon

A WikiLeaks – a számítógépes társaság, amely titkos és bizalmas adatokra halászik az interneten – Zavarba ejtő listát hozott nyilvánosságra. Nem tudni, hogy az adatok egyben kiszemelt terrorista célpontok, vagy pedig csak véletlenül a „hálóba” került adatok.

Ország-világA. Fodor György2010. 12. 07. kedd2010. 12. 07.
Lék a biztonságon

Az amerikai külügyminisztérium 2009 februárjában azt a feladatot adta a diplomáciai képviseleteinek, hogy állítsák össze mindazon külföldi létesítmények listáját, amelyek elvesztése önmagában is veszélyt jelenthet az amerikai nemzetbiztonságra. a diplomaták összeírták az illetékességi területükön lévő kommunikációs központokat, csővezetékeket és azok elosztó állomásait, a közlekedési-szállítási csomópontokat, műholdas vevőállomásokat, a különleges gyárakat, ahol például fegyvergyártás folyik.

Gondosságukra jellemző, hogy a listán szerepel kongói kobaltbánya, ausztráliai gyógyszergyár, ahol kígyómérgek elleni szérumokat állítanak elő, vagy egy hatalmas dániai inzulingyár is. Nagy-Britanniában számba vették a földrajzi pontokat, ahol partot érnek a transzatlanti tenger alatti kábelek. A brit listán található egy Edinburgh-i üzem, mely az atommeghajtású tengeralattjárók számára fontos.

A BBC diplomáciai tudósítója szerint a listán szerepel egy nyugat-szibériai gázelosztó központ, ahonnan a Nyugat-Európába földgázt szállító vezetékek indulnak. Ha az Egyesült Államok valóban globális háborút vív a terror ellen, akkor ez akár olyan címlistának is nevezhető, amely alapján terrorista szervezetek támadást intézhetnek a célpontok ellen. Épültek a világon különleges gyógyszergyárak, melyek a globális ellátás szempontjából elengedhetetlen vérkészítményeket, speciális gyógyszereket állítanak elő. A lista nem mindig tartalmaz pontos címeket, néha csak a potenciális célpontnak helyet adó várost említi meg – de ezt nem akadály az interneten kutatóknak.

Nincs említés, hogy az adott helyet milyen biztonsági intézkedésekkel védik. Az igazi kérdés azonban az, hogy a lista adatait felhasználhatják-e a terrorista csoportok – mert azok olyan fontosak, hogy éppen Washington minősítette mindet a nemzetbiztonság számára kritikusnak.

Sir Malcolm Rifkind volt brit külügyminiszter felelőtlennek és bűnösnek nevezte a WikiLeaks eljárását: „A terroristák éppen efféle információkra kíváncsiak” – mondta.

A WikiLeaks ellen egyre szervezettebb ellentámadás folyik. A svájci postabank, a PostFinance befagyasztotta a WikiLeaks vezetőjének Julian Assange-nek a számláját. Időközben Nagy-Britanniába megérkezett az Assange elleni európai letartóztatási parancs. A briteknek őrizetbe kell venniük, ha tudják, hol van – Assange a hírek szerint Délkelet-Angliában rejtőzködik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek