Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lassan évtizede már, hogy az USA háborút indított a szeptember 11-ei támadás válaszaként a feltételezett elkövetők, az al-Kaida afganisztáni kiképzőtáborainak elpusztítására. Most azonban úgy tűnik, az amerikaiak egyre inkább kezdik megelégelni a háborút.
A Rasmussen Reports jelentése szerint először kerültek többségbe azok az amerikaiak, akik azt szeretnék, ha a katonai alakulatokat legkésőbb egy éven belül kivonnák Afganisztánból. Az Obama-vezetés egyik fő célkitűzéseként jegyzett csapatkivonás nagy port kavart fel az elmúlt években, hiszen kritikusai szerint túlzottan idealista fevetés, mely megbontaná a törékeny egyensúlyt az országban és még nagyobb problémákat idézne elő.
Most azonban az amerikai szavazók többsége (52%) egyöntetűen a csapatkivonásokat sürgeti. Közülük 31 százalék azonnal hazahívná a csapatokat, míg 21 százalékuk egy éven belül végrehajtott kivonulást sürget. Velük szemben 34 százalék véli úgy, hogy a háború végét még nem lehet meghatározni.
Politikai hovatartozás szempontjából természetesen az Obama-párti demokraták sürgetik inkább a kivonulást, körükben a megkérdezettek 73 százaléka tette le emellett a voksát. Az viszont érdemleges változás, hogy a republikánus szavazók körében a tavalyi 24 százalékról az idén 37 százalékra nőtt a kivonást támogatók aránya. A függetlenek körében pedig 45 százalék pártolja az egy éven belüli kivonulást.
A kutatás szerint a megkérdezettek 27 százaléka hisz abban, hogy az afganisztáni háborút végül sikerként könyvelheti el Amerika, 31 százalék azonban úgy látja, a háború inkább bukásnak tekinthető – olvasható az ELTE-TáTK hírlevelében. Minden második válaszadó úgy látja, hogy az Egyesült Államoknak be kellett avatkoznia Afganisztánban és csak 34 százaléknyian vélik azt, hogy erre nem volt szükség. Amennyiben a csapatkivonás megkezdődik, az 2014 előtt várhatóan nem ér véget.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu