Szabad legyen-e a vasárnap?

Évek óta dúl a vita, kinyissanak-e vasárnap az üzletek. Hatástanulmányokkal vizsgálódna a kormány, mielőtt dönt a szabad vasárnapról. Kérdéses például, veszélyeztet-e 15 ezer munkahelyet a szigorítás?

Ország-világPalágyi Edit2011. 05. 01. vasárnap2011. 05. 01.

Kép: allee bevásárlóközpont buda költekezés vásárlás 2009 11 11 Fotó: Kállai Márton

Szabad legyen-e a vasárnap?
allee bevásárlóközpont buda költekezés vásárlás 2009 11 11 Fotó: Kállai Márton

A vasárnapi zárva tartásról szóló törvényjavaslatot a kereszténydemokraták nyújtották be, és hírek szerint még a nyári szünet előtt szavazhat róla a parlament. Mindkét oldalon érvek és ellenérvek sorakoznak.

Kampány indult azért, hogy valóban általános pihenőnap legyen a vasárnap, és csak azok dolgozzanak, akiknek a munkája alapvető társadalmi szükséglet. Kivételként, évente 12 alkalommal e napon is nyitva tarthatnának az üzletek. A KDNP kezdeményezését támogatják többek közt a sütőipari és a kereskedelmi dolgozók szakszervezetei, valamint a pékszövetség is. Szerintük csak az erőszakosan terjeszkedő multicégek érdeke diktálja, hogy sokan hétvégére időzítsék a bevásárlást. Nálunk fejlettebb országokban – például Ausztriában, Németországban – megoldották, hogy ez a nap a nyugalomé legyen. A szabad vasárnap hívei állítják: a kereskedelemben negyedével többet dolgoznak az emberek, mint amit a Munka törvénykönyve megengedne. Egy átlagos vasárnapi pótlék 1800 forint – ennyi jár azért, hogy nincs pihenés és családi program.

Másként látják a dolgot az áruházláncok. A Tesco a vasárnapi nyitva tartás mellett kardoskodik. Ennek korlátozása szerintük nemcsak a kereskedelmi-vállalkozói réteget érintené rosszul, de egyéb negatív hatásokkal is járna. Akadnak például, akik csak hétvégén tudnak bevásárolni, mivel hétköznap a munkájuk miatt nem érnek rá, vagy azért, mert csak akkor tudják megoldani a gyerekfelügyeletet. Egy esetleges korlátozással a vásárlók elveszítenék a döntési szabadságukat, azaz nem úgy oszthatnák be a szabadidejüket, ahogy szeretnék – ez a Tesco álláspontja. Az alkalmazottak számára nem csak a korlátozásból fakadó, cégenként 10-15 százalékos létszámleépítés jelent veszélyt. A dolgozók ugyanis a kiemelt hétvégi pótlékoktól is elesnének, amely akár plusz 85 százalék lehet, s emiatt sokan szívesen vállalják a szombat-vasárnapi munkát.

Boros Péter, a Co-op Hungary Zrt. kereskedelmi igazgatója elmondta: cégük üzletpolitikáját a vásárlói elvárások és a versenytársak határozzák meg. A vasárnapi nyitva tartás bevezetésekor is alkalmazkodtak a piac kihívásaihoz, s ha korlátozó jogszabály születne, azt is be fogják tartani. Tapasztalatai szerint a hétvégi nyitva tartást főként a városi lakosság igényli. A vasárnapi munkaszünet a Co-opnál nem járna létszámleépítéssel, azonban az érintett dolgozók bére érthető okokból csökkenne.

– Hosszú távon mindenképp szeretnénk elérni, hogy vasárnap zárva tartsanak az üzletek. Rövid távon, azaz egy-két éven belül azonban nem látunk erre reális esélyt – mondta a CBA szóvivője, Fodor Attila. A magyar üzletlánc korábban épp a hétvégi pihenőnap mellett érvelt, a gazdasági válsággal járó forgalomcsökkenés azonban mára felülírta a jótékony szándékot. Most úgy látják, végzetes következményekkel járna a korlátozás. A CBA üzletlánc főleg a kötelékébe tartozó kisebb boltokért aggódik, mivel nagyjából 200 zárt be a válság kitörése óra. Hétvégén főleg a nagyobb üzletekben intézik bevásárlásaikat a vevők, a vasárnapi forgalom az egész hetinek az egytizedét adja. A szóvivő szerint fontos ugyan, hogy az alkalmazottaik a családjukkal lehessenek, de még fontosabb, hogy megmaradjon a munkahelyük.

– Nem fanyaloghatunk, ha azt mondják, jönni kell, jövünk – vonja meg a vállát egy multinál dolgozó pénztárosnő. Akkor is csak magában moroghatott, amikor télvíz idején este fél kilenckor engedték haza. A munkaszüneti menetrend szerint csak két óra múlva indult a busza a közeli faluba, így ott fagyoskodott a megállóban.

– Az volna becsületes, ha a nagy üzletláncok becsuknának egy napra, és engednék a kicsiket keresni – ezt egy családi házban működő élelmiszerbolt eladója mondja. Az üzletben egész nap a tulajdonos állja a sarat. A hét minden napján reggel 7-kor nyit, délelőtt 11-ig kiszolgálja a betérőket, majd néhány órára kiteszi a „zárva” táblát. Délután háromig megfőz, kitakarít otthon, aztán újra kinyit, és este tízig áll a pult mögött. A 60 éves Ilona szíve szerint a vasárnapi munkaszünet mellett szavazna.

– Nem is tudom, kinek jó ez az egész. Újabban a családok már nem sétálni vagy moziba járnak, hanem a plázába vásárolgatni, az lett az új szórakozás. Nekünk, kereskedőknek meg szusszanásunk sincs, az egészségünk rovására megy az örökös hajsza – summázza Ilona. Ennek ellenére mégsem húzná le vasárnaponként a rolót, hiszen a szigorítás az alkalmazott nélkül működő családi vállalkozásokra nem vonatkozna. Ők úgy zsákmányolják ki magukat, ahogy akarják. A vevők kegyeiért folytatott versenyfutásban pedig nincs megállás...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek