Naponként – naponta

Kedves Tanár Úr! Egy régi barátommal találkoztam, s midőn megkérdeztem, hogyan él, azt felelte: úgy-ahogy megvan. Naponta kb. húszezer forintot keres. Erre én: Hogyhogy nem valami jól? Hiszen a te napi húszezer forintod havonta mintegy félmilliót tesz ki! És még te panaszkodsz?

Ország-világGrétsy László2011. 08. 12. péntek2011. 08. 12.
Naponként – naponta

Mire a barátom: »Félreértettél. Én nem mindennap dolgozom, mivel csak heti két napra szól a megbízatásom. Az pedig nem több bruttó százhatvanezernél.« Utánaszámoltam, s beláttam, hogy igaza van, de nem tudtam megnyugodni. Elővettem az értelmező kéziszótárt, s meg is találtam benne a naponta szót. Ezt jelenti: ’naponként’. A naponként pedig, ugyancsak a szótár szerint ezt: ’rendszeresen mindennap’. Akkor most mi az igazság?”

Jó hosszan idéztem Sebők József érdi olvasónk leveléből, de azt hiszem, megérte, mert így egy hasznos tapasztalattal lehetünk gazdagabbak. A naponta és a naponként egymásnak kétségtelenül rokon értelmű megfelelői. Mind a kettő a nap szóból és egy ún. disztributív alakból, azaz osztó értelmű ragból áll. E két határozói rag jelentésköre azonban nem teljesen azonos. A nyelvünkben már több mint fél évezrede élő -nként rag helyre, időre, mértékre, módozatra és még sok egyébre vonatkozhat, pl. hetenként, darabonként, városonként, osztályonként, egyenként stb., ám a nála négyszáz évvel fiatalabb -nta, -nte rag csak sokkal szűkebb körben használható. Ez is osztó értelmű rag, de csak időre vonatkoztatva élhetünk vele, sőt, csak néhány régi, időegységet jelentő főnevünkhöz járulhat: évente, havonta, hetente,
naponta s még néhány megkövesedett, részben már régies alakban él, mint eleinte, hajdanta, nyaranta, régente stb.

A naponként–naponta kettős azon kevés szópárunk egyike, amelyikben a kétféle osztó értelmű rag összetalálkozik, s az utóbbinak a használata esetleg félreértést szülhet. A naponta ugyanis csak azt jelenti: ’mindennap, az összes napon’. Csakhogy a régi barát nem időre, hanem módra akart utalni. Nem azt akarta kifejezni, hogy ’mindennap’, hanem azt, hogy ’napok szerint’. Itt a naponként formára lett volna szükség.

– Igen, kedves Tanár úr, de, mint írtam, a kéziszótár a naponta jelentését így adja meg: ’naponként’, a naponként címszó mellett pedig ez a jelentés olvasható: ’rendszeresen mindennap’! – érvelhetne levélíróm. Ám mielőtt csakugyan megtenné, már válaszolok is: a szótárban a naponként szónak két jelentése is van, csak olvasónk elfelejtette megnézni. Második jelentéseként ott találjuk ezt is: ’egy-egy nap alatt’.

Ez pedig pontosan azt jelenti, amiről mindvégig beszéltünk.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek