Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kaposváron pénteken kezdődik a második Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál, hogy jobbnál-jobb komoly- és könnyűzenei művészek egy hétig együtt örömzenéljenek. Ott lesz Kokas Dóra és csellója is.
Az alig húsz éves csellóművésszel, Kokas Dórával majd’ három hétig szerveztük az interjút, mire végül sikerült neki e-mail-ben feltennem a kérdéseimet. Kokas Dóra a zeneművészek folyton úton lévő életét éli, fiatal kora ellenére már bejárta a világot, a legnagyobb, legnevesebb hangversenytermekben adott koncertet, egészen kicsi kora óta a legjobb csellóművészektől tanul kitartó szorgalommal.
Fellépésről fellépésre jár, közben a bécsi Zeneművészeti Egyetem hallgatója, újabban pedig nővérével, Kokas Katalinnal és sógorával, Kelemen Barnabással, továbbá Homoki Gáborral mint a Kelemen Kvartettel játszik. A nemrég alakult együttesnek nagy sikere volt Ausztráliában, ahol a Melbourne-i Nemzetközi Vonósnégyes Versenyen megkapták a Közönségdíjat és a „Musica Viva” Különdíjat. Most a Kaposfestre készül, aztán pedig ismét jön a versenyek időszaka.
– Rengeteg versenyen veszel részt, koncerteket adsz: hogy bírod ezt a folyamatos utazgatást? A barátok hogyan férnek bele ebbe az életmódba?
– Az utazgatással nincsen baj,legtöbbször nem egyedül megyek hanem a kvartettel, így sokkal könnyebb és gyorsabb az út. Nagyon sok barátom van, de a legtöbbjük külföldön él, ezért ritka az az alkalom, hogy találkozunk, de például egy olyan fesztivál, mint a Kaposfest, segít a kapcsolatok fenntartásához.
– Melyik ország, melyik fellépés, verseny volt a legemlékezetesebb számodra?
– Mindegyik emlékezetes volt valamiért, ha rossz élményem volt, akkor azért, ha pedig jó, akkor azért….Mindegyik koncertteremre és fellépésemre emlékszem a mai napig egészen kis koromig visszamenőleg .
– Megkaptad az Éva magazin Inspiráló Nők díját. Hogyan fogadtad a hírt, milyen érzés ilyen fiatalon példaképpé válni?
– Először nem tudtam igazából, hogy mit jelent ez a díj, de nagyon örültem neki, megtisztelő érzés, hogy a fiatalok kategóriájában rám gondoltak.
– Hogyan készülsz a Kaposfestre? Lehet egyáltalán előre készülni kamarazenei koncertre, hiszen biztosan nagyon nehéz lehet a sok fellépő zenészt, főleg, hogy sokan közülük külföldiek összehozni a közös próbákra?
– Természetesen lehet , sőt kell, vagy úgy is mondhatjuk, szükséges a próbák előtti egyedüli munka, az ember akkor tanulja meg a darabot, a hangokat, a ritmust, lesz egy elképzelése,képe a műről, s utána a többiekkel együtt egy-két próba alatt megszületik az ELŐADÁS.
– Hogyan emlékszel vissza a tavalyi Kaposfesztre? Melyik volt a legemlékezetesebb fellépésed, kivel volt a legjobb együtt zenélni?
– Az összes koncert emlékezetes, nem tudok egyet sem, ami ne tetszett volna. Mindenkivel feledhetetlen érzés volt játszani s ugyanúgy, mint játszani, hallgatni is fantasztikus volt a koncerteket. Borzasztó sokat tanultam és fejlődtem attól, hogy ilyen kivételes embereket ismerhettem meg és hallhattam játszani.
– Tulajdonképpen a családod szervezi a fesztivált – te kiveszed a részed a szervezésből, vagy mint „meghívott előadó” készülsz a Kaposfesztre?
– Mióta nővérem Kokas Katalin ötlete megszületett, tudtam a fesztiválról és tudok róla. Sokat gondolkoztunk és szerveztünk együtt, hogy mely művek legyenek a programban ebben az évben, kiket hívjunk meg. De persze az ötletek 99%-a Katitól származik. Szóval mint zenész, a Kelemen Kvartett csellistája és mint testvér veszek részt a fesztiválon.
– A könnyűzenei koncerteket is meghallgatod majd a fesztiválon?
– Mindenképp szeretnék elmenni egy-két könnyűzenei koncertre is, remélem, lesz rá időm.
– Melyik előadást várod a legjobban?
– Az összest, nem tudok különbséget tenni, Schubertet ugyanúgy várom, mint Bachot vagy Bartókot is.
– Mik a terveid a közeljövőben?
– A fesztivál utáni kis pihenést nagyon várom, és az utána, Kínában, Pekingben szervezett kvartett-versenyt, amire mint a Kelemen Kvartett csellistája utazom. Szeptemberig bezárólag ez a program.
– Van példaképed?
– Nagyon sok példaképem van, nagyon sok emberre felnézek, nagyon sok embert tisztelek. Mindenkitől lehet tanulni, mindenkinek más és más fajta tudása van. Nem szeretnék kiemelni senkit!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu