Elnöki repülőrajt

Vakító reflektorok, süppedős vörös szőnyeg, izzasztó kézfogások, vég nélküli tárgyalások. Ez a filmszerű közeg mostantól a mindennapi betevője egy teljesen normális embernek. François Gérard Georges Nicolas Hollande, a francia ötödik köztársaság második szocialista elnöke csak egy hétköznapi francia, aki szereti a jó borokat és a jó nőket. Bár mondhat, amit akar, ő mégis kicsit más, nagy dolgokat vár tőle a világ.

Ország-világHorváth Dorka2012. 05. 18. péntek2012. 05. 18.

Kép: France's newly-elected President Francois Hollande arrives at the Elysee Palace for the handover ceremony with outgoing President Nicolas Sarkozy in Paris May 15, 2012. REUTERS/Benoit Tessier (FRANCE - Tags: POLITICS ENTERTAINMENT), Fotó: © Benoit Tessier / Reuters

France's newly-elected President Francois Hollande arrives at the Elysee Palace for the handover ceremony with outgoing President Nicolas Sarkozy in Paris
France's newly-elected President Francois Hollande arrives at the Elysee Palace for the handover ceremony with outgoing President Nicolas Sarkozy in Paris May 15, 2012. REUTERS/Benoit Tessier (FRANCE - Tags: POLITICS ENTERTAINMENT)
Fotó: © Benoit Tessier / Reuters

Az Élysée-palota lépcsőjén búcsúzott a bukott diák, Nicolas Sarkozy, aki nem ment át az európai válság kezeléséből, és adta át a próbálkozás jogát a tervekkel teli, szocialista François Hollande-nak. Sarkozy egy hosszú, a protokollszabályoknál jóval hosszabb kézfogással és egy negyvenperces négyszemközti diskurzuson adta át a folyó ügyeket, közte a francia nukleáris erők titkos kódjait, így engedve útjára Hollande ot. A sokak által szürkének bélyegzett új elnök igazán színes kűrt futott hivatalba lépésének első napjaiban. Élete első elnöki vacsoráját már Berlinben fogyasztotta Európa nagyasszonyának, Merkel kancellárnak vendégeként. Bátor ember ez a Hollande. Egy politikai csukafejessel nyitja – sokak szerint – „puha” elnökségét.

A sziklaszilárd „Merkozy" duónak örökre vége. Angela Merkel valószínűleg nem morzsolgatja múltba révedve könnyeit, hanem némi nyelvtani rafinériával tüstént megpróbálja a Merkel mellé illeszteni a Hollande nevet. Merkelande, Merkande… Mindegy, csak M-mel kezdődjön, no, nem a nőknek kijáró kötelező udvariasság okán, hanem jelezvén: ki is tartja kézben a gyeplőt a kontinensen. Ám ha igaz a hír, az új francia elnökkel nem lesz túl könnyű dolga. Hollande a berlini látogatása előtt a német szocialistákkal már kidolgozott egy válságkezelő tervet, amely szöges ellentétben áll a konzervatív Merkel politikájával. Hollande a növekedésösztönzésre és foglalkoztatásbővítő intézkedésekre épít, míg a német kormány szigorúan kitart amellett, hogy a megszorításokon keresztül vezet az út az adósságválságból való kilábaláshoz. Az új francia elnök szerint a megszorításokon alapuló Merkozy válságkezelés kudarcot vallott, hiszen a krízis nemhogy enyhült, hanem egyenesen az euróövezet szétesésével fenyeget. Viharos lehetett az első vacsora…

Berlinből azonnal Washingtonba utazott, ahol Barack Obama amerikai elnöknél vizitál. Az épp kampányoló demokrata elnök első kézből akar tájékozódni, hogy jó kezekben van-e Európa jövője. Hollande elnöksége első négy napja alatt a világ két legfontosabb emberét győzködhette, hogy a lehető legjobban.

Nehéz kiigazodni a francia kártya új adu ászán. A választások eredményét egy pohár karcos vörössel és elvált újságíró barátnőjével, Valérie Trierweilerrel az oldalán várta, kormányának vezetőjét, a miniszterelnököt a nyilvánosság elől úgy rejtegette heteken át, mint a saját gyerekeit, és sokáig még az elnöki hatalom szimbólumát jelentő Élysée-palotába sem akart beköltözni. Bár a Coca-Colát szürcsölő Sarkozy sem volt egy egyszerű eset.

Mindenesetre hajrá, Hollande! Szürkében ilyen színeset úgysem látott még a világ.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek