Életre-halálra

Túl nagy hatalom összpontosul az amerikai elnök kezében – éri egyre több bírálat Barack Obamát. A minap az ütötte ki sokaknál a biztosítékot, hogy napvilágot látott egy olyan információ, miszerint Barack Obama személyesen dönt a terrorizmussal gyanúsított, kivégzendő személyekről.

Ország-világ2012. 06. 08. péntek2012. 06. 08.

Kép: U.S. President Barack Obama delivers remarks at the University of Richmond about the American Jobs Act September 9, 2011. REUTERS/Kevin Lamarque (UNITED STATES - Tags: BUSINESS EMPLOYMENT POLITICS HEADSHOT), Fotó: © Kevin Lamarque / Reuters

U.S. President Obama delivers remarks at the University of Richmond about the American Jobs Act
U.S. President Barack Obama delivers remarks at the University of Richmond about the American Jobs Act September 9, 2011. REUTERS/Kevin Lamarque (UNITED STATES - Tags: BUSINESS EMPLOYMENT POLITICS HEADSHOT)
Fotó: © Kevin Lamarque / Reuters

E halállajstrom összeállításának hivatali metódusa azt követően vált hozzáférhetővé, hogy a szövetséges erők pár nappal korábban légitámadásban megölték az al-Kaida afganisztáni szervezetének második számú vezetőjét, Sakhr al-Taifit. Az elmúlt két évben az amerikaiak legalább 18 al-Kaida-vezetőt – köztük tavaly májusban Oszama bin Ladent – és a tálib lázadók számos magas rangú tisztjét likvidálták katonai robotrepülőkkel végrehajtott támadásokban Afganisztánban.
A humanitárius tarvágással felérő támadásokat sokan és joggal bírálják. A katonai robotrepülőkkel végrehajtott akciók nem kímélik a civil áldozatokat sem, a terrorszervezetek pedig sokszor ezekre hivatkozva próbálnak minél több új tagot toborozni. Így hát érthető, ha az elnökválasztási kampány hevében az ügyes-bajos dolgok ilyetén intézését is Obama szemére vetik.
Hogy kerül a lista az elnöki asztalra? A New York Times szerint ennek összeállítása a Fehér Ház legkülönösebb bürokratikus rituáléja. Hétről hétre, a nemzetbiztonsági apparátussal karöltve, több mint száz kormányhivatalnok mélyed el a terrorizmussal gyanúsított személyek életrajzaiban. Az Obama-ad-minisztráció „jelölési” folyamatában e komor vitakör semmi mást nem csinál, mint az al-Kaida főként jemeni vagy szomáliai ágával kapcsolatban álló gyanús tagjainak neveit, álneveit, élettörténeteit tanulmányozza, bizalmas, a Pentagon által működtetett telekonferenciákon tartva egymással a kapcsolatot. Megfelelő bizonyítékok birtokában percet sem haboznak ajánlatot tenni az elnöknek arra vonatkozóan, ki legyen a következő áldozat. Az pedig már csak Obamán múlik, hogy a személyes anyagok végén értékes kézjegyét hová is helyezi el.

MORMON JELÖLT

„Nagyon várok már egy fontos és egészséges vitát az Egyesült Államok jövőjéről” – ezekkel a szavakkal gratulált rövid és szívélyes telefonbeszélgetésben Barack Obama amerikai elnök Mitt Romneynak. A múlt keddi texasi előválasztásból a mormon milliárdos került ki győztesen, ezzel sikerült megszereznie a republikánus jelöltséghez szükséges 1144 delegált támogatását. Az elnök kihívójának megválasztására összeülő, augusztus 27-én kezdődő tampai jelöltállító konvenció már csak szimbolikus jelentőségű lesz.

Míg Obama a kihívójának kijáró kötelező udvariassági köröket futotta, kampánystábja nem tétlenkedett: egy ötoldalas memorandumban – mely személyesen fő kampánytanácsadójától, David Axelrodtól származik – az elnök stábja Romneyra a rossz sáfár szerepét osztotta. 2003–2007 között, Romney kormányzósága idején Massachusetts gazdasági mutatóit vette célba a szerző, s aki keres, az talál is. Bebizonyosodott, hogy a kormányzó munkahelyteremtésben elmaradt az ígértekhez képest, ezzel szemben a szövetségi állam adósságát jelentősen növelte. „Ha Mitt Romney és az ő gazdaságpolitikája jön, a tények önmagukért beszélnek: nem működött akkor sem, és nem fog működni most sem.”

Eközben Romney tábora azon fáradozik, hogy a demokrata elnök gazdaságélénkítést célzó törekvéseit járassa le. A közvélemény-kutatások szerint azonban a választókat egyelőre nem sikerült lebeszélni a jelenlegi elnökről. A RealClearPolitics politikai internetes portál összesítésében Obama 45,6 százalékkal vezet a 43,6 százalékon álló Romneyval szemben. Ami viszont ennél is fontosabb lehet: egyelőre az elnök áll jobban a választást eldöntő csatatérállamokban a meggyőző külpolitikai, egészségügyi és gazdasági programot egyelőre felmutatni nem tudó konzervatív vetélytársával szemben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek