Egy majdnem beváltott ígéret

Elnökválasztás győztesének kijáró ünneplés fogadta Barack Obamát (képünkön), miután az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága jóváhagyta az elnök által benyújtott egészségügyi törvénytervezetet. Volt is mit ünnepelni, különösen azok után, hogy az ítéletet követő negyedórában a nagy amerikai hírtelevíziók, a CNN és a Fox News bukásról beszéltek.

Ország-világ(markos)2012. 07. 06. péntek2012. 07. 06.

Kép: TOPSHOTS US President Barack Obama listens to a healthcare professional as part of a roundtable discussion on healthcare during a visit to the Children's National Medical Center in Washington, DC, July 20, 2009. TOPSHOTS/AFP PHOTO/Saul LOEB, Fotó: SAUL LOEB

Egy majdnem beváltott ígéret
TOPSHOTS US President Barack Obama listens to a healthcare professional as part of a roundtable discussion on healthcare during a visit to the Children's National Medical Center in Washington, DC, July 20, 2009. TOPSHOTS/AFP PHOTO/Saul LOEB
Fotó: SAUL LOEB

Tudósításukban tévesen jelent meg a bírósági döntés. Az első médiabakik azután láttak napvilágot, hogy a bíróság épületében tartózkodó újságírók kézhez kapták a testület 193 oldalas bonyolult állásfoglalását és megpróbálták azt röviden összegezni. Ez elsőre nem sikerült. „Rendkívüli híradás, itt, a Fox News csatornán. Alkotmányellenesnek minősítették az egyéni kötelezettséget” – jelentette be a műsorvezető. A Fehér Ház szerint maga az elnök is a hibás jelentésekből tájékozódott. Mígnem tanácsosa közölte vele a jó hírt: bíróivélemény-adónak jellemzi a kötelező egészségbiztosítást, amit az alkotmány szerint joga van kivetni a szövetségi államnak.

A döntés Obama legjelentősebb belpolitikai sikerét jelenti. Az Egyesült Államok lakosságának 30 százaléka, mintegy 50 millió ember él egészségbiztosítás nélkül. Sokan egyszerűen nem engedhetik meg maguknak, az egyéni egészségbiztosítás szinte megfizethetetlen. A legtöbb ember biztosítását a munkahelyén kapja – ez azonban nem egyéni, így munkahelyváltással vagy állásvesztéssel megszűnik. A biztosítók pedig a szerződő egészségi állapotára hivatkozva meg is tagadhatják a szerződéskötést.

A köztudatba csak Obamacare néven forgó törvény központi eleme a kötelező egyéni biztosítás. A törvény életbe lépésétől, 2014-től egyéni biztosítást azoknak kell kötelezően váltaniuk, akikre munkahelyükön nem kötnek egészségbiztosítást – pél¬dául a kisvállalkozók, önfoglalkoztatók –, viszont havi bevételeik alapján ezt megtehetik. A mostani döntéssel, előzetes számítások szerint, mintegy 30 millió embert kötelezhetnek arra, hogy fizesse meg azt. Ha ezt elmulasztja, akkor büntetést kell fizetnie, amit a személyi jövedelemadójával együtt hajtanak be.

Közvélemény-kutatások szerint az egészségügyi reform megosztja az amerikaiakat. Az természetesen jelentős ellenérzést vált ki, hogy 2014-től kötelező lesz egészségbiztosítást kötni. De népszerű az a rendelkezés, miszerint a szülők egészségbiztosítása érvényes lesz a gyerekére is, annak 26 éves koráig. A törvény nem kíméli a biztosítókat, ezentúl tilos lesz már fennálló betegségek miatt valakinek az egészségbiztosítási kérelmét elutasítani.

Obama egyik legjelentősebb kampányígérete volt, hogy mindenkinek egészségbiztosítást nyújt. E törvénnyel a munkanélküli szegényeket nem kötelezik egyéni biztosítás megfizetésére, velük együtt még mindig majd’ 20 millió amerikai orvosi ellátása megoldatlan marad. Hogy van még tennivaló ezen a területen, azzal nyilván az elnök is tisztában van: „Első ciklusom alatt elfogadtuk az egészségügyi reformot – poénkodott Obama jóval a bírósági döntés előtt. – Második ciklusomban, azt hiszem, újra elfogadjuk.”

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek