Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az ENSZ 1989.ben népesedési világnappá nyilvánította július 11-ét. Azóta minden évben meg is emlékezünk a népességrobbanásról – csak éppen vajmi keveset teszünk ellene: évente 77 millióval gyarapszik a Föld lélekszáma.
Kép: ATTENTION EDITORS - 15 OF 21 PICTURES TO MATCH PACKAGE 'WORLD POPULATION - SEVEN BILLION' - TO FIND ALL PICTURES SEARCH 'POPULATION-BABY/' Indian children ride in a cart on the way home from school in the outskirts of New Delhi in this file picture taken, February 26, 2001. The world?s population will reach seven billion on 31 October 2011, according to projections by the United Nations, which says this global milestone presents both an opportunity and a challenge for the planet. While more people are living longer and healthier lives, says the U.N., gaps between rich and poor are widening and more people than ever are vulnerable to food insecurity and water shortages. REUTERS/Pawel Kopcznski/Files (INDIA HEALTH SOCIETY IMAGES OF THE DAY) BEST QUALITY AVAILABLE, Fotó: © Pawel Kopczynski / Reuters
Az utolsó jégkorszak végén körülbelül 5 millió ember élt a Földön. Ahhoz, hogy megduplázódjanak, 3 ezer évre volt szükség. Az újabb és újabb duplázódások között mindig 500 évvel kevesebb idő telt el, így Krisztus születésének környékén 160 millió ember élhetett a Földön. A szaporodás üteme ekkor némileg csökkent, az 1700-as években, vagyis az ipari forradalom nekilendülésekor 600 milliónyi ember tapodta a Földet. Ezt követően azonban a lemmingek módjára kezdett szaporodni. A duplázódáshoz elég volt 150 év, 1850 körül 1,2 milliárdnyi ember élt. Az újabb duplázódáshoz csak egy évszázad szükségeltetett, jóllehet közben két világháborúban is irtotta egymást az ember. Az 1950-es 2,5 milliárdból 40 év alatt, vagyis 1990-re 5,3 milliárd lett. És íme, az ütem ismét lassulni kezd, az újabb duplázódás, vagyis a tízmilliárdadik ember megszületése majd’ száz év múlva várható. Már amennyire ez a gyorsuló világban megjósolható.
Hol bomlott meg az egyensúly a Föld népesedésében? Egyes vélemények szerint – bármily meglepő – a II. világháborúval kezdődött. A soha nem látott méretű seregeket ugyanis nem lehetett volna mozgatni, ha előtte nem oltják be a katonákat a fertőző betegségek ellen – ugyanis előbb elviszi őket a járvány, mint hogy egymás gyilkolásába fognak. A háború véget ért – a tudás viszont megmaradt. És ha már tudta az ember, miképpen lehet a járványok ellen harcolni – fel is használta azt. És hol máshol, mint Afrikában, Ázsiában, Dél-Amerikában. Vagyis azokon a földrészeken, amelyeket addig folyamatos járványok tizedeltek. A lakosság pótlására korábban sok gyerek született, akik azonban – hála a védőoltásoknak – ekkor már nem haltak meg. A népesség pedig robbant.
A védőoltások mellé ugyanis – képletesen szólva – elfelejtettek óvszert osztani, vagyis felhívni a figyelmet a népességszabályozás fontosságára. Az persze más kérdés, hogy ha a védőoltással érkező gazdag országok ezt nem mulasztják el, akkor is mennyi a foganatja. A gyermek vállalása ugyanis nem csupán racionális kérdés, hanem – vagy inkább elsősorban – érzelmi. Egy-két generációnak tehát meg kell születnie, amíg megértik a szülők: a gyerekeiknek és nekik is az az érdekük, hogy csupán annyian legyünk, ahányunkat a Föld el tud tartani.
Ráadásul a gyermekvállalásról a vallásoknak is van véleményük. A római katolikus egyházban például máig érvényben van a foganás befolyásolásának tiltása – kivéve a terméketlen napok kihasználását. Minden más, így az óvszer alkalmazása is tiltott. Az alacsony termékenységű gazdag országokban az egyházi tilalomnak a népesedést illetően nincs különösebb jelentősége – ott ugyanis sokkal kevéssé érvényesül a pápai intelem, mint például Afrikában, mely kontinensen a leggyorsabb az ember szaporodása. Egyes vélemények szerint az egyébként számos kérdésben rendkívül előremutató magatartást tanúsító II. János Pál azért nem kapta meg a béke-Nobel-díjat, mert a fogamzásgátlásban az elődeihez hasonlóan elutasító gondolatokat fogalmazott meg.
Magyarország a maga nem egészen 10 millió lakójával a világ több mint kétszáz országa közül körülbelül a 80. helyet foglalja el. Népességünk – szemben a világtrenddel, viszont hasonlóan több európai országéhoz – csökken. Abban pedig világelsők vagyunk, hogy nálunk már 1957 óta nem születik annyi gyerek, amennyi a népesség pótlódásához elegendő. Sőt 1981 óta számszerűleg is fogy a lakosság: akkor Magyarországnak még több mint 10,7 millió lakója volt. A magyarországi születések aránya egyébként nem rosszabb a kontinens átlagánál, viszont a halálozási mutatókat illetően a sor végén kullogunk: a magyar népességhez képest csak Bulgáriában, Lettországban és Litvániában halnak meg többen.
A túlnépesedés következménye pedig? Néha például az egészen elképesztően brutális népirtás. A legszemléletesebb példa erre talán a ruandai. Az afrikai országban negyven év alatt háromszorosára nőtt a lakosság száma. Gondoljunk csak bele: mintha a nyolcvanas években hirtelen szaporodni kezdett volna a népesség Magyarországon, s ma már 30 milliónyian volnánk. Tudnánk-e ilyen rövid időn belül elegendő óvodát, iskolát, otthont, munkahelyet létesíteni? Az egyébként keresztény Ruandában biztosan nem tudtak, még ha ott ez a bizonyos megháromszorozódott népesség csupán 7 milliót jelentett is. Az egy főre jutó termőterület viszont 300 négyzetméterre csökkent. A szikra 1994-ben lobbant lángra: az országot alkotó két népcsoport, a hutuk és a tuszik egymásnak estek, s mire a világ odafigyelt – három hónap alatt –, egymásból máris 800 ezret kiirtottak. Micsoda feszültség növekedett az ott lakókban, hogy ilyen genocídiumot vigyenek végbe! Mert a túl sűrű népesség feszültséget kelt az élővilágban – ezt már Konrad Lorenz, a világhírű osztrák etológus, az állatok viselkedésének kutatója is észrevette vizsgálódásai során. És – ahogy azt Ruanda példája is mutatja – nem csupán az állatvilágban. Ugyanúgy sokan a népességrobbanást vélik felfedezni az arab tavasz eseményeinek legmélyebb okaként: egyedül Egyiptomban, a Nílus keskeny termékeny részén és a tenger mellékén 80 milliónyian zsúfolódnak.
A világ ma már lázasan keresi a megoldást a túlnépesedés ellen. Kínában például az egyke politikát vezették be: akinek több gyermeke születik, azt büntetik. A drasztikus állami beavatkozás hosszú távon megoldhatja a túlnépesedés gondját, azonban egy másikat hív elő, mégpedig az elöregedést. Arra ugyanis nincs válasz az ázsiai országban, hogy ki fogja eltartani az egy gyereket felnevelő idős szülőket? A legszerencsésebb megoldásnak a nők képzését tartják. A tapasztalat szerint ugyanis az iskolába járó nők közül sokan jóval később és kevesebb gyermeket szülnek, mint azok, akik nem járnak képzésre.
Mindez egyelőre azonban inkább csak elmélet. A gazdag világ még mindig inkább a megszületett gyerekek számára küldi a segélyeket a szegény országokba – népességszabályozásra a beérkezett pénzeknek mindössze 0,4 százalékát költik. Arra a kérdésre azonban, hogy mikor áll helyre az egészséges népesedés, igen nehéz válaszolni. A kutatók szerint a Föld népességének növekedése néhány évtized múltán valahol 10-12 milliárd körül megáll. Az megint más kérdés, hogy kik, mely népek fogják alkotni az élhetetlen, sivatagosodó, vízhiányos területekről meginduló, mozgásba lendülő világot...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu