Merénylet Münchenben

A Fekete Szeptember palesztin terroristacsoport izraeli sportolókat ejtett túszul a müncheni olimpián, éppen negyven évvel ezelőtt. A tragikus végű akció során tizenegy izraeli sportoló, öt ter¬rorista és egy német rendőr halt meg.

Ország-világ2012. 09. 13. csütörtök2012. 09. 13.
Merénylet Münchenben

Az 1972. augusztus 26-án kezdődött olimpia igen jó és laza hangulatban folyt. Ma már elképzelhetetlen módon, a sportolók azonosító nélkül jártak ki-be az olimpiai faluba, sokan közülük buliból hazatérve a kerítésen másztak át. Így aztán senki nem figyelt fel arra, amikor szeptember 5-én hajnali 4 óra 30-kor a fegyveresek is átmásztak a kerítésen. A sors kegyetlen iróniája, hogy a sportolóknak öltözött terroristáknak gyanútlan amerikai atléták segítettek bejutni.

A palesztin fegyveresek két szobában 11 foglyot ejtettek, kettőt közülük a támadás során lelőttek. Akciójukkal 234, Izraelben bebörtönzött társuk, továbbá a német Baader–Meinhof csoport vezetőinek szabadon bocsátását akarták kicsikarni, és szabad távozást követeltek Egyiptomba. Izrael közölte, hogy nem hajlandó terroristákkal tárgyalni, így a megoldás a németekre maradt.

A Hans-Dietrich Genscher belügyminiszter vezette tárgyalóküldöttség korlátlan mennyiségű pénzt kínált a túszejtőknek – hiába. A terroristaügyekben gyakorlatlan német biztonsági szakértők busszal, majd helikopterrel a fürstenfeldbrucki
NATO-repülőtérre szállították a túszokat és a túszejtőket, ahol öt mesterlövész és egy Boeing–747-es repülőgép – fedélzetén álruhás rendőri személyzettel – várta őket. A helikopterek landolása után megkezdett túszmentő akció totális káoszba fulladt. Amikor a terroristák rájöttek, hogy csapdába csalták őket, tüzet nyitottak túszaikra. Az összecsapásban ekkor vesztette el kilenc túsz, öt terrorista és egy rendőr az életét.

Az olimpiai játékokat egy napra felfüggesztették. A stadion felett lobogó zászlókat – kivéve az arab országokét és a Szovjetunióét – félárbocra engedték. Az életben maradt túszejtőket egy Lufthansa gép október 29-i eltérítése után szabadon engedték, majd Líbiában hősként fogadták őket. Izrael – bár hivatalosan soha nem ismerte el – két évtizeden át tartó megtorló akcióba kezdett, melynek során likvidálták a merényletért felelősöket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek