Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sehol sem örültek az idei aszálynak, ám néhány tudós számára különleges meglepetéseket okozott a szárazság. Közéjük tartoznak a lengyel régészek is: Varsó folyója, a Visztula példátlan apadása miatt váratlanul seregnyi XVII. századi műalkotásra találtak a mederben.
Kép: The artefacts in the Vistula riverbed revealed by low water levels are pictured with a power plant in the background in Warsaw September 18, 2012. A huge cargo of elaborate marble stonework that sank to the bottom of Poland's Vistula river four centuries ago has re-appeared after a drought and record-low water levels revealed the masonry lying in the mud on the river bed. Navigation along the river has already been affected and officials say if water levels do not recover soon, power stations in Warsaw that use river water for cooling may be forced to close down. REUTERS/Kacper Pempel (POLAND - Tags: ENVIRONMENT ENERGY SOCIETY BUSINESS), Fotó: © Kacper Pempel / Reuters
Becslések szerint körülbelül tíztonnányi, mívesen faragott márványszobor, kút- és oszlopdarab várt megtalálójára a Visztula fenekén. A faragott kövek nagyon jó állapotban vannak, mert bár több száz éven keresztül víz alatt feküdtek, a rájuk rakódott vékony iszapréteg megvédte ezeket a víz oldó hatásától.
De miért és hogyan kerültek épületek tartóoszlopai egy folyó fenekére? Nos, 1555–1560 között Lengyelország háborúban állt Svédországgal. A konfliktus első évében a svéd hadsereg elözönlötte a lengyel földet, s mivel a helyi nemesség java része melléjük állt, sorra foglalták el a városokat – Varsót például puskalövés nélkül vették be. Ahogyan az ilyenkor történni szokott, a hódítók megpróbálták magukkal vinni, ami megtetszett nekik. Átlagos és normális fosztogatók persze nem ezerkilós kőszobrokat zsákmányolnak – valamelyik nagy hatalmú hadúr agyában született meg a kőművek hazaszállításának gondolata.
Nem kevés munkával akkora darabokra szabták a remekeket, hogy felpakolhassák egy uszályra – ilyen alkalmatossággal szállították Svédországba a rabolt javakat. Szándékukban állhatott, hogy új helyükön a darabokból majd összerakják az eredeti alkotásokat. Ám a sors közbeszólt, s az uszály valamiért a Visztula fenekére süllyedt – miközben ki tudja, hány szállítmány jutott el a skandináv partokig.
A faragványok egy részét a varsói vízi rendészet raktározta el, elejét véve a fosztogatásnak. Később, nyilvántartásba vételük után a varsói királyi palotába szállítják a leleteket. S miközben a lengyelek többsége nagyon várja az égi áldást, a varsói régészek titokban azt remélik, hogy még eltart egy kis ideig az aszály. Hiszen egy korabeli uszály 60-70 tonna szállítására volt alkalmas, ami azt jelenti, hogy mintegy 50 tonna régi (lopott) holmi pihen a Visztula medrében.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu