Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
„Mintha egy bukott filmet Oscarral jutalmaznának” – ezzel a hasonlattal fogadta az egyik brit konzervatív parlamenti képviselő, Bill Cash az Európai Uniónak ítélt Nobel-békedíjat. Véleményével nincs egyedül, az euroszkeptikusok között sokan vélekednek így kontinensszerte.
Kép: People attend the Nobel banquet in the Stockholm Town Hall on December 10 2010. The 2010 Nobel laureates in literature, economics, physics and chemistry received their prizes from Swedish King Carl XVI Gustaf at a gala ceremony in Stockholm followed by the traditional Nobel banquet. AFP PHOTO / POOL / CLAUDIO BRESCIANI, Fotó: Claudio Bresciani
Támogatóinak nyomására például maga David Cameron brit miniszterelnök sem tört ki üdvrivalgásban a hír hallatán, sok más unióbéli politikai vezetővel ellentétben, demonstratív hallgatása hűen tükrözi a szigetország bonyolult viszonyát Európához és az Európai Unióhoz egyaránt.
– Semmiképp nem szolgált rá az idén a békedíjra az EU – nyilatkozta még a döntés előtt az Oslói Békekutató Intézet vezetője, Kristian Berg Harpviken, aki szerint a norvég társadalom is megosztott az EU megítélésében (kétszer utasították el népszavazáson a csatlakozást).
Más fővárosokban ugyanakkor állam- vagy kormányfők lelkesen üdvözölték az Európai Uniónak ítélt békedíjat. Ebben természetesen Berlin járt az élen, ahol Angela Merkel kancellár arról beszélt: a díj megerősíti személyes elkötelezettségét arra, hogy még inkább törekedjen az euró¬pai integráció elmélyítésére. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint a díj az Európai Unió mind az 500 millió polgárának és minden tagállamának szól. Mint fogalmazott, a Nobel-békedíj odaítélésének üzenete az, hogy az Európai Unió nagyon értékes dolog, amelyet az európaiak és az egész világ érdekében meg kell becsülni.
A 2012-es Nobel-békedíj indoklása szerint a szervezet és elődjei hat évtizeden keresztül hozzájárultak a béke, a demokrácia és az emberi jogok ügyének előmozdításához ¬Európában. Az Európai Uniót megelőző Európai Szén- és Acélközösség éppen 1952-ben, hatvan éve jött létre. Az öttagú bírálóbizottságot vezető Thorbjørn Jagland nem csinált belőle titkot, hogy a döntés üzenet is az európai közvéleménynek: „őrizzék meg, amit elértek a kontinensen”. A lekenyerezésnek ható gesztus időzítése tökéletes: az európai egység nagyasszonyát, Merkel kancellárt a múlt héten görög neonáci tüntetők fogadták Athénban, s a békedíj hírével szinte egy időben látott napvilágot az a legújabb prognózis, mi szerint az EU előtt álló huszonöt év bizony a válságból való kikecmergésre lesz csak elegendő. Amennyiben ez a forgatókönyv valósulna meg, az idei kitüntetést inkább egy nyomasztóra sikerült, félrecsúszott neorealista mozinak ítélt Citrom-díjként őrzi majd a kollektív emlékezet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu