Aranytéglák a föld alatt

Bizonyára nem mondunk újat azzal, hogy a világ aranykészletének zöme nem a pénzügyminiszterek vánkosai alá rejtve lapulnak. Az viszont kevésbé ismert tény, hogy a legnagyobb „aranybánya” New Yorkban, egy felhőkarcolók közé ékelődött morózus épületben, mélyen a föld- és óceánfelszín alatt húzódik meg, marcona biztonsági őrök árgus tekintetétől és fegyvereitől védve.

Ország-világ(markos)2012. 12. 03. hétfő2012. 12. 03.
Aranytéglák a föld alatt

A pontos cím, ahová bizton nem érdemes egy símaszkkal és játék pisztollyal beállítani: Liberty Street 33. A száz ország aranytartalékát – a világ jegybanki aranytartalékainak 22 százalékát – magába foglaló 122 fülkét védő trezorba ugyanis meglehetősen egyedi módon nem vezet ajtó. A belépés egy, a függőleges tengelye mentén forgó acél hengerbe vágott keskeny, 3 méter hosszú átjárón lehetséges. Ez a henger használat után víz-és légmentesen lezárja a trezorkamrákat, ha a biztonsági őrök elforgatják az acélhengert. A világ aranytartalékát őrző páncélterem igazi mérnöki mestermű, egy földalatti háromemeletes bunker legalján helyet foglaló erődítmény. A nyitáshoz és záráshoz egyszerre több idő- és számzáras kódot kell beütni, amelyek egyesével, több banki alkalmazott között vannak szétosztva, így nincs olyan, aki az összes kombinációt ismerné.

A trezorban mintegy 200 millió uncia, azaz 6400 tonna aranyat rejtenek a New York-i Fed páncéltermei. Meg se próbáljuk kiszámolni a nemes vagyon összértékét, különösen ne akkor, amikor a sárga tégladarabkák világpiaci ára az 1800 dolláros csúcs felé tart!

A páncélterembe szállított, egyenként 12,2 kg-os aranyrudakat előzőleg alaposan megvizsgálják és megmérik. Ha az ellenőrök mindent rendben találnak, akkor az aranyrúd a száz ország és nemzetközi szervezetek aranytartalékát rejtő 122 fülke egyikébe vagy a több ország által közösen használt, úgynevezett könyvtár-rekeszek polcaira kerül. A Fed megkéri e biztonság árát, a rudak be- és kitárolása, valamint a páncéltermen belüli mozgatása után kezelési díjat számít fel. Az aranyrudakat tartalmazó rekeszeket nem a tulajdonosaik, hanem egy szám alapján azonosítják, ez garantálja az egyes országok magántulajdonának védelmét. Mindössze néhány alkalmazott van tisztában az aranytulajdonosok kilétével.

Az aranyrúdon lévő pecsét jelzi, hogy hol finomították, illetve öntötték, a számok pedig a tisztaságot mutatják, valamint azt, hogy a rúd milyen olvasztott aranyból készült. Egyik aranyrúd sem száz százalékos tisztaságú arany. A nemzetközi tranzakciókban használatos „London good delivery” minősítésű aranyrúdnak legalább 99,5 százalékos tisztaságúnak és 350–430 közötti unciásnak kell lennie. Az e sztenderdnek megfelelő aranyrudakat hívják „fine”-nak, azaz színaranynak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek