Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Budapesten és Szegeden is demonstráltak hallgatók és oktatók a felsőoktatási keretszámok csökkentése ellen – Budapesten hidakat zártak le, Szegeden pedig a kormányhivatal auláját foglalták el, hogy tárgyaljanak a kormánymegbízottal.
Kép: Spontán diáktüntetés, Múzeum körút tandij ellenes demonstráció 2012.12.10. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Tisztában vagyunk vele, hogy bajban van az ország, és nem jut annyi pénz a felsőoktatásra mint tavaly. De konzultációra szükség van. Sokszor hallottam már ezt a cinikus dumát, hogy a mocsár lecsapolásakor nem kérdezik meg a békákat, de aki minket békának néz, az jöjjön ide, és nézzen a szemünkbe – mondta a Szegedi Tudományegyetem Auditorium Maximumában Dr. Szabó Gábor rektor annak az öt-hatszáz hallgatónak és oktatónak, akik hétfő délután négykor gyűltek össze, hogy tiltakozzanak a felsőoktatási keretszámok csökkentése ellen. Ugyanebben az időben Budapesten az ELTE lágymányosi campusában is hasonló gyűlés zajlott.
Múlt hét szerdán került nyilvánosságra az a döntés, hogy a kormány drasztikusan – körülbelül harmadára – csökkenteni fogja a teljes állami támogatásban részesülő hallgatói helyek számát, miközben sokkal több olyan hely lesz elérhető, ahol az állam hallgatói szerződés fejében a költségek felét fogja állni – ez a konstrukció annyira népszerűtlen, hogy a tavalyi, alacsonyabb keretet sem sikerült feltölteni.
Az összegyűlt hallgatók és oktatók az ELTE campusában végül öt követelést fogalmaztak meg. A keretszámok visszaállítását legalább a 2011-es szintre, a forráskivonás leállítását a felsőoktatásból, a hallgatói szerződés eltörlését, az egyetemi autonómia tiszteletben tartását – vagyis az egyetem gazdálkodását felügyelő kancellári rendszer visszavonását. Budapesten teljes és átfogó reformot követeltek a hallgatók, míg Szegeden óvatosabban szakmai párbeszédet a felsőoktatás képviselőivel.
A szegedi fórumon – ahol nem csak hallgatók, de szinte valamennyi kar dékánja is részt vett – Demcsák Katalin, aki elsősorban szülőként, de oktatóként is felszólalt, azt hangsúlyozta: ha a most meghirdetett változások életbe lépnek, két gyereke nem tanulhat tovább, de a munkáját is ellehetetlenítik, a zárolások miatt olykor már a nyomtatás is megoldhatatlan feladatot jelent. A Gazdaságtudományi Kar képviselője elmondta, hogy tavaly már csak költségtérítéses hallgatókat vehettek fel, és bár fel tudták tölteni a sorokat, de ezeknek a hallgatóknak „hatvan százalékát egy évvel korábban nem vettük volna fel a karra, vagyis mindez egyértelműen a minőség rovására ment.”
A hallgatókat mindkét fórumon felbőszítette az Emberi Erőforrások Minisztériumának délután kiadott közleménye, amely azt próbálta kommunikálni, hogy a kormány kiszélesíti a hozzáférés lehetőségét a felsőoktatáshoz, hiszen még többen tanulhatnak ingyen a Diákhitel2 segítségével. A szegedi fórumon rögtönzött számítások szerint a kormány által ajánlott „ingyenes” felsőoktatás az önmagában kevés dologra használható, olcsó alapképzések esetében is másfél millió forintos adósságot jelent a nettó százezer körül kereső pályakezdőknek, míg drágább, osztatlan képzések esetében elérheti a tíz-tizenkét millió forintot is.
A budapesti tüntetők a közlemény hatására lezárták a Petőfi-hidat, később a Lánchidat – este azzal oszlottak szét, hogy szerdán újra demonstrálni fognak. Szegeden még a délelőtt folyamán a Hallgatói Önkormányzat és a Hallgatói Hálózat képviselői a kormányhivatal aulájában demonstráltak, az éjszakát is ott töltötték, este pedig B. Nagy László kormánymegbízottal tárgyaltak, aki ígéretet tett arra, hogy kéréseiket közvetíti a kormány felé. Lapzártánkkor az ülősztrájkot felfüggesztették.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu