Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jó egy évvel azt követően, hogy a Palesztin Hatóság elnöke, egyben a Ciszjordániát irányító Fatah vezetője, Mahmúd Abbász még tavaly szeptemberben benyújtotta azt az ENSZ Biztonsági Tanácsa által egyébként elutasított kérvényt, hogy a palesztinok teljes jogú tagjai legyenek a világszervezetnek, a múlt héten a nemzetközi szervezet Közgyűlése Palesztina megfigyelő állami státusra emelése mellett döntött.
Kép: TOPSHOTS Palestinians wave their national flag and a picture of Palestinian president Mahmud Abbas while they celebrate the upgraded United Nations status for the Palestinians in the West Bank city of Ramallah on December 2, 2012. Abbas said "Palestine has accomplished a historic achievement at the UN," three days after the United Nations General Assembly granted the Palestinians non-member state observer status in a 138-9 vote. AFP PHOTO / ABBAS MOMANI, Fotó: ABBAS MOMANI
A palesztinoknak ez hatalmas diplomáciai siker, hiszen számos támogatót sikerült megnyerniük: a szavazati joggal rendelkező államok nagy többsége, 193 tagállamból 138 támogatta a „nem tag megfigyelő státust”. 41 ország, köztük Magyarország is tartózkodott, 9 állam képviselője – az Egyesült Államokat, Kanadát, Izraelt vagy épp Európából egyedül Csehországot is beleértve – pedig ellene szavazott.
Az eddig „egyéb entitás”-ként jelen lévő Palesztina – 1988 előtt Palesztin Felszabadítási Szervezet – új státusa nem ér fel a teljes jogú tagsággal, de nemzetközi megítélése szempontjából nagy előrelépést jelent. Palesztina a teljes jogú tagokhoz hasonlóan részt vehet az ENSZ ülésein, minden bizottságban képviseltetheti magát, nagyobb esélye lehet, hogy csatlakozzon különböző világszervezetekhez és nemzetközi intézményekhez, a lényeges különbség, hogy szavazati jogot nem kap. Ehhez hasonló a helyzete a Vatikánnak és Tajvannak, de korábban Svájc is hasonló jogkörrel bírt. A világszervezet Közgyűlése ezzel a döntésével – Abbász szavaival élve – Palesztina „születési bizonyítványát állította ki”.
Az Egyesült Államok nem fogadta kirobbanó lelkesedéssel ezt a sajátos „anyakönyvi kivonatot”, Hillary Clinton amerikai külügyminiszter „szerencsétlennek és kontraproduktívnak” nevezte a közgyűlés határozatát, Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet szerint például a közgyűlési határozat újabb akadályt gördített a béke útjába, a béketárgyalások felújítása nélkülözhetetlen az egymást kölcsönösen el nem ismerő Izrael és Palesztina között.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu