Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mivel nem bíznak a bank által küldött számsorban – és könnyen megjegyezhetőre vágynak –, sokan szinte azonnal megváltoztatják bankkártyájuk PIN-kódját – derült ki az amerikai Data Genetics elemzéséből. A szervezet a számítógépes tolvajok által nyilvánosságra hozott mintegy 3,4 millió kódsort elemezve állította össze a legkedveltebb négy számjegyből álló PIN-kódok listáját. Nos, minden tizedik ügyfél az igen egyszerű, 1-2-3-4-es számsort választja magának – amúgy pedig tízezernyi változat is használható lenne…
Kép: Bankautomata bankkártya ATM pénzkiadó automata 2011.10.10. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Az első húsz legnépszerűbb kód között megtalálhatók az egyes számjegyek négyes ismétléséből fakadó PIN-ek (pl. 1111) éppúgy, mint az ismétlődő két tagból álló (pl. 1212) kapcsolatok. A legkevésbé népszerű kód a 8068: tízezer kártyatulajdonosból 8-an választják. Íme, a húsz legnépszerűbb kód: 1234, 1111, 0000, 1212, 7777, 1004, 2000, 4444, 2222, 6969, 9999, 3333, 5555, 6666, 1122, 1313, 8888, 4321, 2001, 1010. A lista első négy helyezettje adja a teljes bankkártya-állomány csaknem egyötödének belépési kódját. Ugyanígy sokan választják kódnak a születési adataikat. Ha pedig a 19-cel kezdődő kódsorokat egybe számítanánk, az ötödik legnépszerűbb kódcsoportot kapnánk. Az ilyen kártyákat érdemes külön helyen tárolni azon igazolványoktól, amelyeken a születési adatok is fellelhetők.
Miért nem változtatják a PIN-kódokat hat- vagy nyolc-számjegyűre? Nos, ma is csupán tízezer a négyhez az esély, hogy az adott bankkártyát a legnépszerűbb kódok egyike védi. Mivel a pénzautomaták többsége három sikertelen kísérlet után zárolja a kártyákat, kicsi a sansza, hogy az illetéktelenek a lopott vagy elvesztett kártya kódjának találgatásával hozzáférjenek a számlához. Mindenesetre a Brink’s Magyarország szakértői a következőket ajánlják a kártyahasználók figyelmébe:
● Kerüljük az ismétlődő elemeket PIN-kódunk megváltoztatásánál, vagy hagyjuk meg a pénzintézet által küldött – egyébként véletlenül kiválasztott – kódot.
● A PIN-kódunkat soha ne tároljuk a kártyával egy helyen és ne adjuk ki másnak.
● Ne használjuk ugyanazt a biztonsági kódot több bankkártyához is.
● Pénzfelvétel előtt nézzük meg az ATM-et. A tapasztalatok alapján a csalók elsősorban a bankjegykiadó nyílás környékét szokták átalakítani, ennek ellenőrzésére érdemes nagy figyelmet fordítani. Ha bármilyen külső beavatkozásra utaló jelet (kidudorodást, ránézésre oda nem illő műanyag elemet, elektronikus eszközt) látunk, jelentsük a berendezésen található telefonszámon, és keressünk másik automatát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu