Pirulával a bozóttűzbe

Újfajta pirula támogatja az ausztrál tűzoltók munkáját. A tabletta valójában egy kis méretű érzékelőt meg egy szintén miniatűr rádióadót tartalmaz. A szerkezet segít figyelemmel kísérni a lánglovagok reakcióját a hőterhelésre – igaz, egyelőre kísérleti fázisban.

Ország-világKirály Farkas2013. 02. 07. csütörtök2013. 02. 07.
Pirulával a bozóttűzbe

A magas hőmérséklet számos gondot okozhat a forró környezetben dolgozó tűzoltóknak: többek közt eszméletüket veszthetik vagy megállhat a szívük. A testhőmérsékletnek hagyományosan, fülbe helyezett eszközzel végzett mérése nem bizonyult maradéktalanul hatékonynak. A 2009-es Fekete szombaton – ekkor Ausztrália történelme legnagyobb katasztrófáját szenvedte el: a tüzek 173 ember életét követelték, majdnem 8000 hajléktalant hagytak maguk után, és több millió hektár bozótost pusztítottak el – a vízpótlás dacára hősokkal küzdöttek a tűzoltók. A szakemberek azóta foglalkoznak komolyabban újabb módszer kidolgozásával.

Az új módszer kipróbálásának során ötven tűzoltó nyelt le egy-egy Equivital kapszulát. Ezt követően mentési gyakorlatba fogtak. Miközben kimentettek húsz személyt egy lángokba borult épületből, a kapszulákban lévő érzékelő folyamatosan küldte az adatokat egy számítógépnek, így a megfigyelők pontosan tudták, melyik tűzoltónak mekkora a testhőmérséklete, a pulzusa, valamint a légzési ritmusa. Bebizonyosodott: ezzel a módszerrel rögtön észrevehetik, ha valamelyik lánglovag hőmérséklete túlontúl megemelkedik, azonnal kihozhatják a tűzből és lehűthetik. A szerkezet egyébként már bizonyított: Felix Baumgartner is ezt használta nemrég, amikor 39 kilométeres magasságból ejtőernyős ugrást hajtott végre.

A hősokk megfigyelése most is különösen fontos feladat a kenguruk földjének tűzoltóságánál: a napokban Sydneyben korábban sosem tapasztalt hőség, 45,8 Celsius-fok volt, és Ausztrália-szerte meg Tasmániában jelenleg is 120 helyen ég a bozót. Szurkolhatunk: hátha sikerül megfékezniük a lángokat, mire a kapszulák átverekedik magukat a tűzoltók emésztőrendszerén, és a jól ismert módon távoznak a szabadba.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek