Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Más sem hiányzott a 26 százalékos munkanélküliséggel küzdő, folyamatos megszorításokkal sanyargatott spanyoloknak, mint a múlt héten kirobbant, Gürtel néven elhíresült korrupciós botrány. A szocialisták élén álló Alfredo Pérez Rubalcaba a minap odáig merészkedett egy kijelentésében, hogy Mariano Rajoy miniszterelnök nyakába varrta az ország kormányozhatatlanságát és hiteltelenségét.
Kép: A medical worker cuts a board displaying a picture of Spain's Prime Minister Mariano Rajoy during a protest against government health austerity cuts in the Vall D'Hebron hospital in Barcelona on December 12, 2012. Nationally, Prime Minister Mariano Rajoy's government has slashed health spending by seven billion euros ($9.1 billion) a year as part of a campaign to squeeze 102 billion euros out of the crisis-racked country's budget by 2014. AFP PHOTO / JOSEP LAGO, Fotó: JOSEP LAGO
Persze abból sem lehet messze menő következtetést levonni, hogy a nekibőszült spanyolok napok óta tüntetnek számos nagyvárosban, főképp Rajoy ellen. A népharag egyelőre nem ismer határokat. Egy internetes felhívásnak köszönhetően a hír kipattanását követő első 24 órában háromszázezer aláírást gyűjtöttek össze a kormányfő leváltását követelők.
„Nem azért választottam a politikát hivatásául, hogy pénzt keressek vele” jelentette ki a miniszterelnök a kormányzó Néppárt múlt szombati rendkívüli ülésén. A közelmúltban napvilágra került egykori pénztáros, Luis Bárcenas titkos könyvelése azonban nem erre enged következtetni. A gondosan vezetett kézírásos listán Mariano Rajoy neve mellett sok éven keresztül évi 25 ezer eurós titkos, adózatlan juttatás állt. Noha a spanyol pártfinanszírozási törvény 2007-ig nem tiltotta a névtelen adakozást, amennyiben az adomány nem haladta meg az évi 60 ezer eurót és nem kerülte meg az adóhivatalt. Ebben az ügyben azonban nem erről van szó. A konzervatív El Mundo értesülése szerint a Néppárt kincstárnoka mintegy húsz éven át 5-15 ezer euróval egészítette ki számos képviselő, köztisztviselő fizetését. A pénz eredete homályba vész, főképp olyan spanyol nagyvállalkozóktól származik, akik építési és ingatlanüzletekben voltak érdekeltek. Néhány néppárti politikus már be is vallotta érintettségét az ügyben. Az El País ellenzéki napilap dokumentumokkal alátámasztva a „bűnösök” között említette Ana Mato egészségügyi minisztert, María Dolores de Cospedalt, a Néppárt jelenlegi főtitkárát, az ő elődjeit, Francisco Álvarez Cascost, Javier Arenast és Ángel Acebest.
Az, hogy a pártvezetést súlyosan kompromittáló lista most látott napvilágot, összefügghet azzal az eseménnyel, amit a sajtó nemrégiben szellőztetett meg: egy spanyol vizsgálóbíró Svájcban megtalálta Bárcenas titkos, 22 millió eurós számláját. Az egykori pénztáros tagad, Rajoy nem kíván lemondani és összeesküvést emleget. A dokumentumok kiszivárogtatóit azzal vádolta meg, hogy „kényes pillanatban veszélyes helyzetet és instabilitást” igyekeztek teremteni Spanyolországban. Hogy mi a helyzet azok bűnösségével, akik a hatalmas összegeket vágva zsebre hiteltelenítették az országot, a botrány kapcsán fölöslegesnek tartotta megemlíteni a jelenlegi miniszterelnök.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu