Kormány nélkül az olaszok

Egyre kaotikusabb a politikai helyzet Olaszországban, miután a kormányalakítással megbízott Demokrata Párt miniszterelnök-jelöltje, a választásokon csak hajszálnyi előnyt szerzett Pier-Luigi Bersani kudarcot vallott az új kabinet felállításával.

Ország-világ(markos)2013. 04. 05. péntek2013. 04. 05.

Kép: Newly elected members of the senate take place during the first session on March 15, 2013 in Rome. General election in Italy took place on February 26 but as a majority in both chambers of parliament is required to form a government, Italy is left in a state of limbo with a hung parliament that is unprecedented in its post-war history. AFP PHOTO / ALBERTO LINGRIA, Fotó: ALBERTO LINGRIA

 Kormány nélkül az olaszok
Newly elected members of the senate take place during the first session on March 15, 2013 in Rome. General election in Italy took place on February 26 but as a majority in both chambers of parliament is required to form a government, Italy is left in a state of limbo with a hung parliament that is unprecedented in its post-war history. AFP PHOTO / ALBERTO LINGRIA
Fotó: ALBERTO LINGRIA

A február 22-i választásokon a legtöbb szavazatra szert tett pártok vezetőinek kevés volt az elmúlt 5-6 hét ahhoz, hogy álláspontjaikat közelítsék egymáshoz. A Silvio Berlusconi vezette Szabadság Népe (PdL) és a Beppe Grillo által alapított 5 Csillag Mozgalom (M5S) egyaránt elutasította egy Bersani elnökölte kormány támogatását. A varázspálca visszaszállt a 87 éves Giorgio Napolitano köztársasági elnökhöz. A helyzetet tovább árnyalja, hogy az államfő mandátuma májusban lejár, így nemcsak a leendő kormány felállításán, de a legfőbb közjogi méltóság személyén is vitázhatnak a honatyák. A szűk mozgástérrel rendelkező Napolitano múlt szombaton rövidre szabott sajtótájékoztatóján egyértelművé tette, hogy május 15-ig tartó megbízatását kitölti, tisztségéből nem távozik idő előtt. Erről Európa legbefolyásosabb olasza, Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke győzte meg egy drámai telefonbeszélgetés során, húsvétkor. Az államfő a jelenlegi belpolitikai helyzet egyik „biztos pontjának” nevezte az egyelőre Mario Monti vezette szakértői kormányt, mely újabb gazdasági intézkedések meghozatalára készül az új kabinet felállításáig. A szigorra szükség is lesz, hitelminősítők ugyanis értésükre adták, egyelőre nem minősítik le a kétezermilliárd eurós – hazánké alig több mint hetvenmilliárd euró – szuverén adósságot felhalmozó olaszokat, a türelem azonban véges.

A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint, ha most lennének a választások, Silvio Berlusconi pártja szerezne több szavazatot. A Szabadság Népe párt az Északi Ligával karöltve a szavazatok 32,5 százalékára lenne esélyes, míg a balközép Demokrata Párt csak a választók 29,6, a Grillo vezette 5 Csillag Mozgalom pedig 24,8 százalékának támogatását élvezhetné. Ha mégis sor kerülne a nyár első hónapjában a választások megismétlésére, a PdL előnyét némileg ellensúlyozhatná, hogy a demokraták új elnökjelölttel lépnének színre. A múlt pénteken megjelentetett közvélemény-kutatások szerint az olaszok 66 százaléka Matteo Renzit, Firenze fiatal, népszerű és jól fésült polgármesterét látná szívesen a megújulásra eddig képtelennek tartott PD élén, ami a 76 éves Berlusconinak is nagy kihívást jelentene.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek