Nosztalgia ezer keréken

Szabadjon megjegyeznem, hogy a családom egy része vasútinak tekinthető. A Pethő unokabátyám például, akinek az volt a fixa ideája, hogy a munkaidő végeztével Pestről csakis a legelőször induló vonattal mehet haza, Maglódra. Aztán, hogy az a vonat megáll ott vagy nem, az nem számított. Ha tehát éppen nem személy, hanem egy gyors indult először, Maglódra érve szép komótosan kinyitotta az ajtót és leszállt. Olykor 60 kilométeres sebességnél is…

Ország-világ2013. 04. 04. csütörtök2013. 04. 04.

Kép: Vasúttörténeti Park MÁV Nosztalgia kft mozdonyszépségverseny közlekedés személyszállítás szabadidő szórakozás hétvégi program Fotó: Habik Csaba 2009 09 19 gőzmozdony dől a gőz a kerekeknél

Nosztalgia ezer keréken
Vasúttörténeti Park MÁV Nosztalgia kft mozdonyszépségverseny közlekedés személyszállítás szabadidő szórakozás hétvégi program Fotó: Habik Csaba 2009 09 19 gőzmozdony dől a gőz a kerekeknél

E történeti előzmények után talán már érthető vonzódásom vasútország felé. És ahogy ez a korombeli srácoktól elvárható volt – ugyebár az űrhajót még nem találták fel –, mi más, mint masiniszta akartam lenni. Ami nem jött össze, sőt, hogy hatvan év után végre felszállhattam álmaim mozdonyának, a legszebb 424-esnek a vezetőállásába, azt is az újságírásnak, közelebbről ennek a cikknek köszönhetem.

Jó, hát éppenséggel állt a 86 tonnás monstrum – tüzet utoljára majd harminc éve: 1986-ban gyújtottak benne, amikor utolsó útjára érkezett ide, a Vasúttörténeti Parkba –, de ez csak alig vont le valamit az élvezetből, amikor felkapaszkodtam a vezetőállásba, amit a vasutasnyelv valami okból konyhának hív. Némi képzelőerővel azért kitalálhatjuk, miért: amikor felfűtik a vasparipát, a kazánvíz több mint százfokos, a túlhevített gőz hőmérséklete pedig a három-négyszáz fokot is eléri. Akár egy fél marhát is megsüthetnek Budapest–Szolnok között, ha szakácsok és nem mozdonyvezetők ügyködnek a konyhában…

A tüzes szerelvényeket olajos rongyokkal fogdosták a masiniszták. A gőzmozdonyt nem is érdemes másként megközelíteni, mint kézben tartott rongydarabbal; a forró és még forróbb csappantyúk, lövettyűk, emeltyűk, karok és szelepek tekergetésekor ez igen jó szolgálatot tesz. Másrészt viszont az olajos rongy főszerepet kap a kazán begyújtásakor is. Ugyanis, minden ellenkező hiedelemmel szemben, a gőzmozdony nem slusszkulccsal, „pöcre” indul. Érdemes már előző este bemenni a fűtőházba, hogy életet – esetünkben: gőzt – leheljünk a dermedt kazánba. Elővesszük készletünkből az egyik olajos rongyot, rá némi aprított fát rakunk, majd egy szál gyufával tüzet gyújtunk, mint jó úttörőkhöz illik.

S ahogy kell: a szerkocsi szénputtonyából előbb egy keveset, majd egyre több szenet hajítunk a tűztérbe, ami nem mondható nagynak, éppen csak egy kisebbfajta személyautó fér el benne… Ha jól lapátolunk, reggelre megmozdulnak a feszmérők, kilengenek a mutatók, s életre kel a gőzös. A nagyjából 1300 lóerős motor hengerűrtartalma úgy 300 ezer(!) köbcenti – a vonóerő 90 ezer Newton –; most akkor gondoljuk el, mennyi szenet kell lapátolni, különösen hegynek fölfele, hogy a hengerekben mindig legyen elegendő gőz!

Ezután aztán már nincs is más dolgunk, mint óvatosan nyitni a sza¬bályzón, ami ráengedi a gőzt a hengerekre. Óvatosan, ugyanis a lomhának tűnő gőzös kerekei pillanatok alatt kipörögnek, ha kapkodunk; vagyis kipörgésgátló is van a mozdonyon – a vezető karjába építve. A műszerfal nem vetekszik még egy Zsiguliéval sem, mi több, a motorvonatoknál már bevezetett éberségi kapcsolót sem találjuk; a nyitott vezetőállásban, az elképesztően rázkódó és fújtató mozdonyon esélye sincs senkinek az elalvásra.

 

Mindezen okosságokat Szendrey Andrástól, a MÁV Nosztalgia Kft. ügyvezető igazgatójától tudhatjuk, a cég egyébként a már említett Vasúttörténeti Parkban üzemel. A nosztalgiások nevükhöz hűen ápolják vasútország hagyományait. Ők azok, akik mindenfajta gyönyörűen felújított mozdonyokkal és a mögéjük rakott vasútikocsi-műremekekkel viszik a népeket előre – és közben persze, kicsit vissza a múltba –, az idén éppen harminckilencszer.

– Ezt egyszerűen nem hiszem el! Komolyan mondja, hogy a vasúti kocsik vécéjéből még a mai napig is csak úgy egyszerűen, placcs, lezuhan a sínek közé a szárazanyag-tartalom?
– Kapaszkodni tessék: igen. A hazai vasúti kocsik 80 százalékán bizony még ez a helyzet. A maradék 20 százalékának van csak vákuumos vécéje, de abból a berendezésből, ami ezt üríti – és amelynek a neve két szóból áll: az első jelenti magát a szárazanyagot, a második azt, hogy leszívó…

– Ne ilyen gyorsan… Szóval: sz@rleszívó?
– Szóval… Tehát ebből a bizonyos leszívóból is csak kettő van az országban. De még a híres-neves Orient expresszen is így van, sőt az egykori magyar kormányzati vonaton, amit a nép egyszerűen csak Kádár-vonatként ismer, hasonló, pottyantós vécé volt.

– Még jó, hogy a repülőgépek nem vették át ezt a szisztémát… Na, e kisebb vécéügyi tanfolyam után talán emeljük fel tekintetünket a porcelánból, és forduljunk egy tágasabb panoráma, a vasút múltja és jövője felé.
– Velem leginkább csak a múltról tud beszélgetni, lévén, hogy ez itt egy vasúttörténeti és nem egy vasútjövőügyi park…

– Amikor megjelenik ez a riport, az idei nosztalgiautakból az első négy már elment. Legutóbb húsvéthétfőn indult „gőzfelhős” Sissy vonat Gödöllőre. De ahogy látom, a 39 útból csak ötöt visz gőzös. Miért?
– Mégpedig egy 424-es és egy 109-es, ez utóbbit 1917-ben gyártották. A többi 34 utat – Bécsbe, Eisenstadtba, Isztambulba, Krakkóba, Prágába, Pozsonyba és a Dunakanyarba, Pannonhalmára, Zircre, Békéscsabára vagy a Balatonhoz – motorosok, például a ma is szemet gyönyörködtető Nohab vagy a híres Árpád viszi. Hogy miért megy csak öt gőzös? Például azért, mert ma alig akad gőzmozdonyvezető. Az a néhány, aki vezethet még gőzöst, a dízel- vagy villanyvezetői jogosítványa mellé szerezte meg a füstösjogsit. Amikor szolgálatba állnak, akkor leveszik az öltönyüket és olajos rongyot, szeneslapátot fognak… Előző este kezdenek tüzelni, közben betankolnak 24 köbméter vizet és 12 tonna szenet. Tán kevesen tudják, a víz a legnagyobb kincs. Ugyanis ez a monstrum 150 kilométerenként megissza a 24 köbmétert, igen ám, de ma már nincsenek meg azok a nagy átmérőjű gyorstankolók, amelyek minden megállóban képesek voltak néhány perc alatt pótolni az elfogyasztott vizet. Ma, ha nem figyelnénk, kezdhetnénk kerti slaggal feltölteni a tartályt… Így hát ezt is pontosan előre meg kell tervezni: „oázistól oázisig” utazunk. Mondjuk, eljutunk egy menetben Badacsonyig, ott elvisszük az utasokat enni-inni, mi meg mindenfajta csövekkel feltöltjük a tartályt. Volt már olyan, hogy gyakorlatilag kiszáradva érkeztünk meg valahová, más lehetőség híján felhívtam a tűzoltókat, hogy segítsenek. Azt mondta az ügyeletes, ez nem dolguk. Mire mondtam, jó, akkor tegye le a telefont, újrahívom, hogy tíz perc múlva kazánrobbanás lesz. Erre kijöttek…

– Az előbb a legendás Árpád motorvonatot említette. Megnéztem, 1934-ben a Budapest–Bécs utat 2 óra 58 perc alatt tette meg. A pesti polgárok délben felültek rá, este megnézték a bécsi operát, és éjszaka már a saját ágyukban aludtak, Budapesten. Nyolcvan év alatt ebben az ügyben semmi nem változott: a mai gyorsvonat percre pontosan ugyanannyit megy.
– Hát nem érdemes akkor inkább a múltban gyönyörködni?

– Na, jó, hagyjuk a homályos jelent, tekintsünk inkább a kristálytiszta múltba… Azt azért megkérdezném: miért is van a vasúttörténeti parkban borozó?
– Mert amerre megyünk a különféle nosztalgiavonatainkkal, ott a helyi itókákat kínáljuk a vendégeknek. Ha Balatonra, balatonit, ha Egerbe, egrit, ha Villányba, Tokajba, akkor az oda valót.

 

– Ezek szerint most akkor éppen Badacsony környékén járunk, hiszen Szeremley mester olaszrizlingjét kóstolgatom, tegyük hozzá: módfelett lelkesen… Mióta van meg a park?
– Kétezerben nyitottunk. Korábban a lassan vakvágányra került öreg mozdonyok, kocsik vagy elpusztultak, vagy néhány fűtőházban, javítóműhelyben lelkes masiniszták nekiálltak megmenteni egyet-egyet. Itt is, ott is előkerült néhány csodaszépen felújított öreg masina, amin aztán a helyi vasútigazgatók parádéztak. De volt nekünk egy Heller György nevű „főfékesünk”, aki kezdte koordinálni a felújításokat, megalakította a históriabizottságot, s így lassan egy kis tudományosság is került a lelkes munkába.

– Hol tartanak most?
– Ahol vagyunk, ez volt valaha az északi, későbbi, leánykori nevén a Hámán Kató fűtőház. 1911-ben épült, akkor ez volt Európában a legnagyobb, akár 200 járművet is kezeltek benne. Ma Vasúttörténeti Parknak hívják, és tökéletesen alkalmas arra, hogy minden apuka ismét visszarepülhessen boldog gyerekkorába, a csodálatosan felújított mozdonyok, gőzgépek, dízel- és villanyvonatok közé, még akkor is, ha ehhez álcázásul magával kell hoznia a nyavalyás kölkeit is… Jelenleg százharminc járművünk van, a sínbiciklitől a Nohabig. Van egy lóvasút is; amikor kell, a XV. kerületből átballag a Betyár, befogjuk, s indul a menet. Korabeli épületek, Európa egyik legnagyobb fűtőháza, fordítókorongja látható nálunk, ezerfajta programot szervezünk. Ha azt mondom, némelyik olyan, mint egy cirkuszi produkció, akkor sem lódítanék nagyot.

– A két leghíresebb és legtitokzatosabb szerelvény az egykori kormányzati motorvonat és az Orient expressz.
– A becenevén Kádár-vonat a közforgalomban nem közlekedett, így viszonylag ritkán volt látható. Az akkori első titkár nem szerette a repülőt, ezért ha csak lehetett, ezzel utazott. A kor gyanakvó viszonyaira jellemző, hogy a háromrészes szerelvény előtt egy előfutó motorkocsi haladt, ezt követte bizonyos távolságból maga a kormányzati vonat. Közöttük semmi nem közlekedhetett, a közúti kereszteződésekben a sorompók áthaladásuk végéig zárva voltak. Az olykor többnapos út igényeinek megfelelően a vonaton háló- és fürdőhelyiség, konyha, tárgyaló és rádiósfülke is található.

– És az Orient?
– Évente négyszer jön hozzánk, egyszer, amikor Párizsból Velencébe, egyszer pedig, amikor Isztambulba megy. Az oda-vissza utaknál nálunk éjszakázik, s ilyenkor a tulajdonosok megengedik, hogy az érdeklődők bepillantsanak a vonatok királyának titkaiba. Amikor megépítették – az első 1883-ban indult a párizsi Gare de l’Estről –, az időt még másképp számították. A vonat egy életforma volt, ezek között is az Orient expressz egy valódi különlegességet jelentett elegáns vagonjaival, titokzatosságával. Még a XXI. század rohanó világában is ez jelenti az utazás misztikumát, hogy mást ne említsek, Agatha Christie Gyilkosság az Orient expresszen címmel izgalmas krimi főszereplőjévé tette a vonatot.

Mondtam már, hogy vasúti família vagyunk? Akkor még elmesélem, miért is hívták apámat a barátai bárónak. Egyetemista korában az ötven kilométerre lévő Sülyből járt fel Pestre, a jogi karra. Mivel soha semmit nem dobott el, az öt év alatt összegyűjtötte a naponta megvett menetjegyeket is. Egyszer aztán rájött, hogy öt éven át becsapták: mindvégig eggyel drágább szakaszt számoltak, mint kellett volna. Ekkor a jurátus úr szigorú levelet kanyarított a MÁV fensőbbségeinek, akik úgy megijedtek, hogy az igazgató urak sínautóba vágva magukat, robogtak Sülysápra könyörögni, apám álljon el a pertől, s akkora kártérítést adtak, hogy attól kezdve apám úgy fizetett, mint egy báró.

Lehet, hogy itt áll az a sínautó is?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek