Utálják az Amazont

A világ egyik legnagyobb internetes webáruházát működtető, az amerikai Amazon cég került a brit közfelháborodás középpontjába, miután kiderült: több pénzt vágott zsebre az Egyesült Királyságtól kapott állami támogatás formájában, mint amennyi társasági adót fizetett bevételei után az elmúlt évben.

Ország-világ(markos)2013. 05. 30. csütörtök2013. 05. 30.
Utálják az Amazont

Ha lehet hinni a számoknak – márpedig a témában legilletékesebbnek számító Company House ebben vajmi keveset tévedhet –, az internetes áruház 4,2 milliárd fontos (1449 milliárd Ft-os) forgalomra tett szert 2012-ben az Egyesült Királyság területén. Ami miatt a brit parlament alsó- és felsőháza háborog, az nem elsősorban e jelentékeny összeg, sokkal inkább az, amit ezután adó formájában fizetett meg a cég.

London sovány alamizsnának tartja azt a 2,4 millió fontos összeget (828 millió Ft), mellyel az amerikai multi hozzájárult a brit államháztartás felvirágoztatásához. A sértettség különösen érthető, hiszen a kormány a befolyt összegnél magasabb támogatásban részesítette a külföldi multicéget, 2012-ben 2,5 millió fonttal (862,5 millió Ft) járult hozzá helyi beruházásaihoz.

Joggal jön a kérdés: mindez hogyan is történhetett meg? A válasz banális, mivel a nemzetközi pénzvilágban használt trükközés egyik igen jól bevált formáját használja az Amazon is. A londoni leányvállalat egy Luxemburgban bejegyzett központi vállalaton keresztül találta meg a kiskaput, ha nem is a kötelező járulékok megkerülésére, de azok csökkentésére mindenképp. A külföldön bejegyzett társaság jó hivatkozási alap arra is, hogy a vállalat vezetői ragaszkodjanak igazukhoz, azaz ők a törvényeknek megfelelően minden szükséges adót befizettek a brit kincstárba.

Ezenkívül az Amazon állítja, hogy az Egyesült Királyságban keletkezett forgalmuk legnagyobb részét külföldről bonyolítják, így e haszon után nem a szigetországot illeti az adóbevétel. Pedig az Egyesült Királyság az egyik legsikeresebb piaca mindkét tengerentúli cégnek, minden tíz dollárból több mint egy dollárt a brit vásárlóknak köszönhetnek. Ráadásul az ottani eladások értéke meredeken emelkedik, csak a múlt évben húsz százalékkal nőtt a Google és az Amazon éves forgalma.

A seattle-i központú internetes webáruház nem beszél szívesen arról sem, hogy a tavaly megnyílt, hatszáz főt foglalkoztató új logisztikai központjának megteremtéséhez London is jelentős anyagi segítséget nyújtott. A cég egyébként 2012 végén hivatalosan 4191 főt alkalmazott és több ezer helyi céggel állt szerződéses viszonyban.

A bosszantó számok melegen tartják az amerikai vállalatoknak a szigetországban űzött, a helyiekkel szemben igencsak méltánytalan adófizetési gyakorlatával kapcsolatos feszültségeket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek