Ármány vagy szerelem?

Kifulladt a cseh kistigris. A sokunk által irigyelt Arany Prága már nem a németes pedantériájáról, a rendszerváltást követő gyors virágzásáról híres, éppen ellenkezőleg, a napokban egy szerelmi szállal fűszerezett korrupciós botrány röpítette a kétes értékű médiafigyelem középpontjába a cseheket.

Ország-világ(markos)2013. 06. 21. péntek2013. 06. 21.

Kép: Ostrava, 2013. június 14. Rendőrök kísérik Jana Nagyovát, Petr Necas cseh kormányfő kabinetfőnökét (b) az ostravai rendőrségre 2013. június 14-én. Előző nap a korrupcióellenes rendőrség (ÚOOZ) ismert politikusokat, állami tisztviselőket és lobbistákat vett őrizetbe Csehországban, valamint mintegy 130-150 millió korona összegű készpénzt és több tucat kilogrammnyi aranyat is elkobozott. Jana Nagyovát azzal is vádolják, hogy a katonai titkosszolgálat segítségével megszervezte Radka Necasovának, a kormányfő feleségének a megfigyelését. (MTI/AP/CTK/Petr Sznapka) , Fotó: PETR SZNAPKA

Nagyova, Jana
Ostrava, 2013. június 14. Rendőrök kísérik Jana Nagyovát, Petr Necas cseh kormányfő kabinetfőnökét (b) az ostravai rendőrségre 2013. június 14-én. Előző nap a korrupcióellenes rendőrség (ÚOOZ) ismert politikusokat, állami tisztviselőket és lobbistákat vett őrizetbe Csehországban, valamint mintegy 130-150 millió korona összegű készpénzt és több tucat kilogrammnyi aranyat is elkobozott. Jana Nagyovát azzal is vádolják, hogy a katonai titkosszolgálat segítségével megszervezte Radka Necasovának, a kormányfő feleségének a megfigyelését. (MTI/AP/CTK/Petr Sznapka)
Fotó: PETR SZNAPKA

 Akár egy dél-amerikai szappanopera, olyan szövevényes és egyben gyomorforgatóan giccses a múlt héten Csehországban kirobbant politikai botrány. A párhuzamban pedig semmi túlzás nincs. Végletes karakterek végzetes túlkapásaival hatalmat, karriert, rengeteg pénzt – a letartóztatott csúcshivatalnokoknál egymilliárd forintnak megfelelő készpénzt és aranyat találtak – és Petr Necas miniszterelnök személyében házasságot is buktak a főszereplők. Ráadásul a titkosszolgálat magáncélú használata szintén a latin-amerikai rezsimeket idézi. Sokan buknak, nagyot, s a lejtő alja még nem is látszik.

A botrány, pontosabban a botrányok a cseh politikai elit nyolc tagját érintették – közülük hatan múlt szombat óta már előzetesben vannak –, ráadásul a jelenlegi miniszterelnökhöz gyengéd szálakkal kötődő, a háta mögött csak a prágai Madame Pompadourként emlegetett Jana Nagyová kabinetfőnök mindegyik ügyben kulcsszerepet játszott. Az évek óta súlyos politikai nyomásnak kitett cseh rendőri szervek speciális egysége, a korrupcióellenes rendőrség múlt hét csütörtökön a prágai kormányhivatalban, a védelmi minisztériumban, a prágai városi hivatalban és néhány vállalat, illetve vállalkozó székhelyén „vadászta le” az érintett csúcshivatalnokokat. Korrupció, illetve hivatali hatalommal való visszaélés gyanújával vizsgálati fogságba került Jana Nagyován kívül Ondrej Páleník, a katonai hírszerzés volt vezetője, Jan Pohunek hírszerző, Petr Tluchor, a kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS) volt képviselőházi frakcióvezetője, Ivan Fuksa volt mezőgazdasági miniszter és Roman Bocek volt mezőgazdasági miniszterhelyettes.

Nagyová, Páleník és Pohunek a miniszterelnök feleségének, Radka Necasová megfigyelésében érintettek. Az akciót állítólag a hatalomtól megittasodott Nagyová szervezte, aki úgy bánt az állami katonai hírszerzéssel, mintha azok saját magándetektívei lennének. A rendőrségi anyagok szerint az egykori bérelszámolónak viszonya van Necasszal, s az ambiciózus hölgy azt szerette volna elérni, hogy a miniszterelnök minél gyorsabban váljon el a jelenlegi First Ladytől. Ezt a célját úgy tűnik, elérte, a korábban példás férjként és négygyermekes családapaként ismert Necas épp a múlt hét elején jelentette be hivatalosan válását. A szabályok szerint a katonai hírszerzés Csehország területén nem tevékenykedhet, az államügyészség szerint hivatali funkcióval való visszaélés történt. Az esetről mit sem tudó miniszterelnök ugyan szombat este közölte, meneszti kabinetfőnökét, ez azonban vajmi kevésnek bizonyult ahhoz, hogy – eredeti szándékainak megfelelően – a bársonyszékben maradjon.

A botrány másik szála egy szövevényes korrupciós ügyhöz kötődik, mely a cseh kormány még tavaly novemberben elfogadott takarékossági és reformcsomagjával kapcsolatos. A jogszabályt tavaly ősszel azért nem sikerült hosszú ideig jóváhagyni a parlamentben, mert az ellenzéken kívül a kormányzó polgári demokraták néhány képviselője sem volt hajlandó azt támogatni. A kabinetfőnök Nagyova elintézte, hogy a kormánypárt három addig ellenszegülő parlamenti képviselője jelentős bevétellel járó vezető beosztásokat kapjon állami cégekben. Csúszópénz fejében mindhárman lemondtak a mandátumukról, s ígéretet tettek arra, hogy nem fogják bírálni a kormányfő-pártelnököt.

Bár Necas a zajos skandalum kirobbanásakor, múlt hét közepén még ragaszkodott ahhoz a nehezen hihető álláspontjához, hogy nem mond le, hiszen állítása szerint egyik ügyről sem tudott, hétfői bejelentése azonban már a menekülő útvonalat kereső politikus döntéséről árulkodik. Nemcsak a miniszterelnökségtől, de a pártvezetéstől is megválik. Döntését valószínűleg megkönnyítette Milos Zeman köztársasági elnök nyilatkozata, aki úgy vélekedett, hogy a történtek után Petr Necas kormányának nem kellene folytatnia munkáját. „A vádakat nagyon komolynak tartom. A rendőrfőkapitány és a legfőbb államügyész urak meghallgatása után arra a következtetésre jutottam, hogy a vádak megfelelő bizonyítékokon nyugszanak” – nyilatkozta a kormányfő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek