Elnyelik a hulladékot

Nem a lapátra támaszkodás jelenti már a közmunkát a gyöngyösi járásban. Nagyrédén biomasszakazánokat táplálnak, sörkollektoros aszalót fabrikálnak a START kistérségi mintaprogram résztvevői. Több helyen már önkormányzati kecskék legelnek.

Ország-világ2013. 06. 10. hétfő2013. 06. 10.

Kép: Ároktisztítás, bokorirtás Start munka program startmunkaprogram Kétújfalu közmunka, napszámos földek 2012.04.13. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Elnyelik a hulladékot
Ároktisztítás, bokorirtás Start munka program startmunkaprogram Kétújfalu közmunka, napszámos földek 2012.04.13. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Egyre szaporodnak a biomasszakazánok Gyöngyös környékén: kiderült ugyanis, hogy a költségek csaknem háromnegyedét megtakaríthatja az önkormányzat, ha ezekkel fűt – tudtuk meg Mészáros Tibortól, a nagyrédei önkormányzat műszaki vezetőjétől. Ha már kitakarították a belvízelvezető árkokat, visszahódították a természettől a felhagyott szőlőket és megtisztogatták a közutak mentét, jó lenne valamit kezdeni a nyesedékkel, faaprítékkal is. Ez adta az ötletet a Nagyrédén és a közeli Gyöngyöspatán, Gyöngyöstarjánban és Gyöngyösorosziban, valamint Szűcsiben tavaly indult kazánprogramnak, melyhez idén újabb települések csatlakoztak. Az elmúlt télen már biomasszakazánnal fűtötték a nagyrédei egészségügyi központot, és míg korábban 2,8 millió forint volt egy évben a gázszámla, most 70 százalékot spórolhattak. A mobil aprítógépet utánfutóval vitték faluról falura. Idén aztán még három falu kapott lehetőséget a belügyi tárcától ilyen „masina” működtetésére.

– A magyar gyártású kazánok jó szolgálatot tesznek, mivel elnyelik a mezőgazdasági hulladékot, de még a napraforgóhéjat is, így nem kellett ener¬giaültetvényt telepíteni – magyarázta Mészáros Tibor. A következő fűtési szezonban már a község négy intézményét melegítik e kazánokkal.

A nagyrédei közmunkások – jelenleg huszonnyolcan szorgoskodnak – emellett kecskéket gondoznak. A tíz anyát nemrég ellették, s ha elkezdhetik a fejést, az óvoda konyhája kapja meg a tejet. A bogyós gyümölcseiről, többek közt málnásairól híres faluban az elhanyagolt, gazdátlan szőlőket is a közhasznúak segítségével veszik újra birtokba: tavaly 4 hektárt gondoztak, idén már 6-ot. A Nemzeti Földalaptól összesen 39 hektárt kaptak művelésre, ebben szántó, rét és legelő is van, sőt saját kertészettel és 400 négyzetméter fóliasátorral is büszkélkedhetnek. A saját fúrású kútból szélkerékmeghajtással szivattyúzzák a vizet. A saját készítésű gyümölcsaszalóhoz pedig sörkollektorral nyerik a napenergiával melegített levegőt. Akadnak olyan idős emberek a 3200 lelkes településen, akik már nem bírnak a kertjükkel, ezért azt átengedik szívességi földhasználatra, így ott a közmunkások burgonyát, hagymát ültethetnek. A termények ugyancsak a falu konyhájára kerülnek, ahogy az a házi száraztészta is, ami télidőben a közfoglalkoztatásban részt vevő asszonyok keze alól kikerült. Mészáros Tibortól megtudtuk: tervezik, hogy szociális szövetkezetet alapítanak, így a közmunkások még inkább maguknak érezhetik majd azt az értéket, amit teremtettek.

A Heves Megyei Kormányhivatalban elmondták: a gyöngyösi járásban összesen 524 munkanélküli-ellátásban részesülő közfoglalkoztatására kötöttek szerződést az önkormányzatokkal. Idén már újdonságokkal is próbálkoznak e vidéken: agrobrikettet sajtolnak, méhészetbe és mangalicatenyésztésbe kezdenek, gombát és őshonos gyümölcsöket termelnek a közmunkások.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek