Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Főkefe arról kapta a nevét, hogy a cég 1949-es alapításakor ez volt a fő profiljuk: vak emberek keféket készítettek. Ma tucatnyi tevékenységet folytatnak – mi a karácsondi autistamajorban jártunk.
Kép: Kelkáposzta kapálás Megváltozott munkaképességüek autisták otthona munkahelye Karácsond Főkefe fökefe 2013.06.14 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Még a kutya is „rehabos” a karácsondi majorban: félszemű, egy ózdi menhelyről hozták – magyarázza a telepvezető, Tóth Imre, aki szakmája szerint élelmiszermérnök.
Előbb az Autista Segítő Központ lakóotthonát nézzük meg, ahol tíz fiatal felnőtt él. Később a nagyjából negyven embernek munkát adó telep kelkáposztatáblája felé tartunk, ahol kapával irtják a gazt. Egy Asperger-szindrómával élő férfi jöttünkre mindjárt a sor másik végébe siet – el kell fogadnunk, hogy zavarja a fényképezőgép. Itt a feladatokat pontosan kell meghatározni: egy autista például abból nem ért, hogy hamarosan vége a műszaknak, de abból igen, hogy még 5 perc van hátra. Akad itt teendő bőven, hiszen 30 ezer tő káposztafélét ültettek, egy hektáron pedig ipari paradicsomot termesztenek.
Emellett ott a 600 négyzetméteres fóliasátor is, ahol a különleges kókuszrost paplanba ültetett folyton növő paprika máris mutatós termést hozott. A telepen szorgoskodók közt az autistákon kívül akadnak szív- vagy gerincbetegek, illetve skizofréniával kezeltek is – ők a környékből járnak be, s állapotuktól függően 4-6 órában dolgoznak.
A feldolgozóüzemükben 220 literes hordókban savanyítják a paprikát, káposztát. Ezeket aztán mérik és zacskózzák – ez nagy pontosságot és figyelmet igénylő művelet. Tavaly pedig türelemjátéknak is beillő feladatot kaptak: napi egy tonna medvehagymát tisztítottak meg. Jó tudni: ha Karácsondon készülő savanyúságot veszünk, támogatjuk az „esőemberek” foglalkoztatását.
A Főkefe összesen négyezer embernek ad megélhetést, közülük három és fél ezren megváltozott munkaképességűek: siketek, vakok, látás- és hallássérültek, mozgáskorlátozottak. A világ egyik legnagyobb barkácsáruházának gyártanak lámpákat, de síkötések és felmosómopok is a foglalkoztatottaik kezei alól kerülnek ki. Körmenden infúziógyártó és -szerelő üzemet működtetnek – tudtuk meg a Főkefe ügyvezetőjétől.
– Nem vagyunk szociális foglalkoztató. Az árbevételünknek csak 60-70 százalékát teszi ki az állami támogatás. A jövő az, hogy még inkább hasznos és gazdaságos tevékenységet végezzenek a megváltozott munkaképességűek. Mindez nem szólam, hiszen ők ugyanolyan minőséget képesek előállítani, mint az épek, legfeljebb kisebb teljesítménnyel. Egyik új törekvésünk a „tranzitfoglalkoztatás”, ami annyit tesz, hogy az akár évtizedek óta leszázalékolt embereket megpróbáljuk visszavezetni a szabad munkaerőpiacra. Igaz, akár 2-3 évbe is beletelik, mire ez sikerülhet. Ehhez segítséget kapnak a rehabilitációs osztályunktól, ugyanis meg kell tanulniuk az önálló életvezetést. Önhibájukon kívül akár az is szokatlan lehet számukra, hogy minden reggel pontosan beérjenek a munkahelyükre – mondja Szabó György. Bár az ügyvezető igazgató is megváltozott munkaképességű, mégsem tartja magát beteg embernek, akár napi 16 órát is áldoz a cégvezetésre.
Akadnak biztató jelek, melyek azt mutatják, hogy a fogyatékossággal élők megítélése lassan, de biztosan javul hazánkban. A Főkefe például most 27 megváltozott munkaképességűt tudott kihelyezni egy olyan üzembe, ahol eddig csak egészségesek dolgoztak. A karácsondi autistamajorban pedig sikertörténetet írhatnak: Európában egyedülálló módon a nagy árbevétellel kecsegtető kóser zöldségtermesztésbe kezdenek, ezért is járt ott az izraeli nagykövet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu