Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
„Azért tiltakozunk, mert a stadionokra költött pénzt az oktatásra és az egészségügyre kellene fordítani” – mondta a 18 éves Matheus Dantas. „Ébredj föl, Brazília, egy tanár többet ér, mint Neymar!” – skandálták egyesek a brazil válogatott támadójára célozva, aki 57 millió eurót ér a nemzetközi játékospiacon.
Kép: A demonstrator embraces a police commander in a gesture of peace during a protest in Salvador, June 22, 2013. Demonstrators in Brazil gathered this week to continue the growing protest that is tapping into widespread anger at poor public services, mainly health, education and transport. REUTERS/Valter Pontes (BRAZIL - Tags: CIVIL UNREST BUSINESS EMPLOYMENT POLITICS) - RTX10XKW, Fotó: © STRINGER Brazil / Reuters
Hetek óta rúgják a bőrt a Konföderációs Kupa meccsein a világ arra érdemes focistái Brazília nagyvárosaiban, az ide sereglő futballrajongók szeme mégsem a diadalmámortól lábad könnybe. A zsúfolt metropolisok utcáin a könnygáz és gumilövedékek között sportrajongók tízezrei próbálnak menedéket keresve eljutni a vadonatúj stadionokban a bankokat, buszmegállókat, középületeket gyújtogatók áradatában. Utoljára 1950-ben rendeztek világbajnokságot a dél-amerikai országban, hasonló rangú sporteseményre azóta sem került sor. Joggal vélte a világ közvéleménye: ez az, ami igazán kell a focizseni braziloknak, jobb helyre nem is kerülhetett volna a viadal. Köztudott, a sportág minden idők legsikeresebb nemzeti válogatottja háromszor vihette haza a mostani versengés tárgyát is képező serleget, nyolcszor nyert Copa Américát és eddig öt alkalommal állhatott a foci-vb-k dobogójának csúcsán. Ez az az ország, ahol a helyiek Pelét, Sócratést vagy Didit szívük szerint a riói Megváltó szobrának talapzatára emelnék, ha nem is annak helyére, de mindenképp mellé. Most mégis – mintha szülőanyjukra emelnének kezet – saját nemzeti szimbólumaik ellen (is) gerjedtek haragra.
„Ébredj föl, Brazília, egy tanár többet ér, mint Neymar!” – skandálták a múlt heti tüntetések egyikén a brazil válogatott támadójára célozva, akit nemrég 57 millió euróért (171 millió Ft-ért) vett meg a Barcelona. S ez az összeg csak a jéghegy egyik csúcsa. Az önmagukat egyre inkább a FIFA rabszolgájának tekintő brazilok jó ideje a nagy nemzetközi sporteseményekhez – jövőre szintén Brazília ad otthont a világbajnokságnak, 2016-ban pedig olimpiát rendeznek – kapcsolódó beruházások és az ezekkel mára egyet jelentő korrupció lázában égnek. Az eddig két halálos áldozattal járó erőszakos eseményeket egy látszólag jelentéktelen intézkedés indította el. Ami az isztambuliaknak a városi park felszámolására hozott terv, ugyanaz a São Pauló-iak¬¬nak a helyi tömegközlekedés 20 eurócenttel, azaz alig 60 forinttal tervezett jegyáremelése.
Bagatell ügy, jelentéktelen összeg – gondolhatnánk! Ám a rosszkor, rossz helyen bedobott intézkedés hatására a felháborodás pillanatok alatt túlnőtt az egyre drágább, ám annál zsúfoltabb buszozás miatt érzett dühön. A civil megmozdulás pillanatok alatt országos tüntetésekké változott, a rebellisek száma két hét alatt 1,2 millióra duzzadt, becslések szerint ennyien vonultak múlt csütörtökön Brazília 100 városában az utcákra. Mára senkit nem érdekel a buszjegy ára, ennél jóval többről van szó. A dél-amerikai országban az elmúlt két évtizedes gazdasági fejlődés hatására megerősödött, ám most kifulladni látszó középosztályának elege lett a színvonaltalan oktatásból, a megbízhatatlan közegészségügyi ellátásból, a népbetegségként terjedő erőszakos bűnözésből, a magas adókból és az inflációból. A BRIC-országok néven elhíresült gazdasági társulás B betűje mögötti Brazília a világ hetedik leggyorsabban növekvő gazdasága, ám a lendület mára megtörni látszik. Az elmúlt húsz hónapban az infláció hatására az árak 15 százalékkal emelkedtek, az adók magasak. A rendőrség pedig tehetetlen a nagy városokat körülvevő nyomornegyedek, a favellák hagyományosan drogkereskedelemből élő bűnbandáival szemben.
Az antiglobalista tüntetéseiről híres Anonymus csoport maszkját viselő brazilok láttán sokan gondolunk a szétvert Isztambulra vagy az Arab Tavaszra. A párhuzamot erősíti, hogy a helyi média egy kontrollvesztett, irányíthatatlan „forradalom” képét sugallja. Bár a miniszterelnök asszony – egykori ultrabalos gerilla –, Dilma Rousseff a tüntetők pártjára állva kijelentette, demokráciában helye van a tiltakozásnak, s keményebb fellépést ígért a korrupció ellen, kétséges, hogy a tüntetők beérik ennyivel. Az utcára vonulók száma az elmúlt napokban csökkent ugyan, közülük sokan nyilatkoztak úgy, hogy a tüntetéseket addig folytatják, amíg a kormány valóban nem cselekszik. Még tart a Konföderációs Kupa, a brazilok eddig jól állnak a megmérettetésben. Jó lenne nem megtudni, mire képes egy közel 200 millió lakosú, feldühödött ország, ha nem saját zöld-sárgái nyerik a világbajnokság kapujának is tekintett kupát. Lehet, hogy Neymar mégiscsak fontosabb egy tanárnál.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu