Hűsölő politikusok

Akár rovatot is nyithatnánk a rács mögé kerülő egykori vagy jelenlegi kormányfőknek, a maguk sérthetetlenségébe vetett hittel öntelten terpeszkedő Döbrögiknek, annyi ilyen eset történik hétről hétre. Kaján örömmel adunk hírt minden ilyen ügyről, azt a népmesei illúziót keltve az olvasóban, hogy a rossz előbb-utóbb elnyeri méltó büntetését.

Ország-világ(markos)2013. 06. 28. péntek2013. 06. 28.

Kép: People of Freedom (PDL) party member and former Prime Minister Silvio Berlusconi wipes his forehead as he attends the Upper house of the parliament in Rome, April 30, 2013. Italian Prime Minister Enrico Letta won his first vote of confidence in parliament on Monday after promising to press for a change to the European Union's focus on austerity and pursue economic growth and jobs. REUTERS/Giampiero Sposito (ITALY - Tags: POLITICS) - RTXZ4LA, Fotó: © Giampiero Sposito / Reuters

People of Freedom (PDL) party member and former Prime Minister Silvio Berlusconi wipes his forehead as he attends the Upper house of the parliament in Rome
People of Freedom (PDL) party member and former Prime Minister Silvio Berlusconi wipes his forehead as he attends the Upper house of the parliament in Rome, April 30, 2013. Italian Prime Minister Enrico Letta won his first vote of confidence in parliament on Monday after promising to press for a change to the European Union's focus on austerity and pursue economic growth and jobs. REUTERS/Giampiero Sposito (ITALY - Tags: POLITICS) - RTXZ4LA
Fotó: © Giampiero Sposito / Reuters

Szívtipró esetek

„– Azt mondták, mellet? – Nem, hetet!” – az egész Itáliát halálra röhögtető párbeszéd Silvio Berlusconi volt olasz miniszterelnök és ügyvédje között olvasható az olasz közösségi oldalakon keringő sziporkázó karikatúrák egyikén. Ebben a két mondatban minden benne van, ami hétfőn a milánói bíróságon történt. Kiskorú prostitúcióra való kényszerítéséért – és nem mellesleg hivatali hatalommal való visszaélésért – hét év börtönre ítélték az egykori kormányfőt, az alig másfél hónapja felállt olasz parlament legbefolyásosabb képviselőjét. A csak nőkből álló bírói testület ízekre szedte az egyik legperverzebb itáliai macsót. Annak ellenére, hogy az ügyész csak hat évet kért büntetésül, a taláros hölgyek még egy évvel megtoldották az ítéletet, valamint a közügyek gyakorlásától élethossziglan eltiltották Silviót – ami a legfájóbb pontja az olaszok 76 éves Keljfeljancsijának.

A pertől magát következetesen távol tartó, tanúként megidézett Rubyra 2009-ben egy szépségversenyen figyelt fel Emilio Fede, a Berlusconi birtokolta kereskedelmi televíziók főszerkesztője. Az akkor tizenhét éves, Szicíliába vándorolt marokkói családban született nő 2010. február 14-én lépte át először a Milánóhoz közeli Arcoréban levő Berlusconi-villa küszöbét, ahol pár hónap leforgása alatt legalább tizennégy alkalommal fordult meg, és ott is töltötte az éjszakákat. Bár a korábban már prostitúcióból élő lány állítja, nem volt köztük testi kapcsolat, a furcsa párra kíváncsi ügyészségi telefonlehallgatások következtében az igazságügyi szakemberek egészen más színben tüntették fel a románcot. A hét év börtön nagyobb részét mégsem a tiltott l’amourért kapta Berlusconi. Az akkori miniszterelnök személyesen járt közben a lopásért letartóztatott szívtipró Ruby szabadon bocsátásáért, így hivatali hatalommal való visszaélésért is felelnie kell. Amennyiben jogerőre emelkedik a bírósági ítélet – az újabb fellebbezés lehetősége miatt erre akár még éveket is várhatunk –, a ma még csak 21 éves hölgy nevéhez, akár az ókorban, egész birodalmak megdöntését társíthatja majd az értetlen utókor. Ha Berlusconinak vége, az nemcsak a rendkívül törékeny olasz koalíciót roppanthatja meg, de egy tartós kormányválság akár az Európai Uniót is megremegtetheti.

Választások helyett börtön?

Nehéz szabadulni a gyanútól, hogy személyes bosszú is áll a jelenlegi pakisztáni elnök, Navaz Sarif múlt heti bejelentése mögött: hazaárulásért bíróság elé állítják a mostanra már házi őrizetben lévő egykori pakisztáni elnököt, Pervez Musarrafot. A volt vezető ugyanis 1999-ben épp Sarifot távolította el erőszakkal a hatalomból s vette át az ország irányítását. „Musarraf kétszer is megsértette az alkotmányt – indokolta az aktuális miniszterelnök a per szükségességét. – 1999-ben megdöntött egy választott kormányt, az egész felépítményt veszélyeztetve. Azután bírókat váltott le és záratott börtönbe. A szövetségi kormány szilárdan hiszi, hogy az alkotmány ilyen felfüggesztése hazaáruló cselekedet.”

A hatalomból 2008-ban távozó Musarraf idén márciusban több mint négyévi önkéntes száműzetéséből abban a reményben tért haza, hogy indulhat a május 11-i parlamenti választásokon. Április közepén azonban legnagyobb meglepetésére letartóztatták, de nem börtönözték be, hanem Iszlámábád környéki luxusfarmján helyezték házi őrizetbe – tartva a hadsereg haragjától. A nagyhatalmú testület tagjai nem nézték volna jó szemmel, ha egykori vezetőjüknek csak a rácsok mögött szalutálhatnak.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek