Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha az űrhajózásról kérdezik, nálunk a legtöbben erős meggyőződéssel állítják: az Amerikai Egyesült Államok, illetve Oroszország az a két állam, amely embereket szállító űrhajókat küldözget az űrbe.
Kép: Image: 0164175684, License: Rights managed, JIUQUAN, June 11, 2013 The Long March-2F carrier rocket carrying China's manned Shenzhou-10 spacecraft blasts off from the launch pad at the Jiuquan Satellite Launch Center in Jiuquan, northwest China's Gansu Province, June 11, 2013., Place: CHINA, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Zuma Press - News, Fotó: Profimedia-Red Dot
Azért gondolhatják így, mert a kínai űrprogramról nagyon kevés hír érkezik el hozzánk. Nos, örömmel tudatjuk, hogy június 11-én sikeresen elstartolt, majd Föld körüli pályára állt a Sencsou–10: ezzel Kína immár az ötödik, embereket szállító űrhajóját küldte a világűrbe.
Az első kínai ember csaknem tíz éve, 2003 októberében járt az űrben, a Sencsou–5 fedélzetén. Két évvel később kétfős csapat indult útnak, 2008-ban már hárman repültek a bolygó körül. Tavaly pedig az első kínai nő is feljutott a világűrbe. A most fellőtt Sencsou–10 fedélzetén két férfi (Nie Haj-seng parancsnok és Csang Hsziao-kuang) mellett most is helyet kapott egy nő: Vang Jan-ping.
A Sencsou név igen találó az efféle járműnek: a szó isteni hajót jelent. Persze a kínai névadás további érdekességeket is mutat: az említett isteni hajót az űrbe emelő rakéta neve Csang Zseng, azaz Hosszú Menetelés. Az űrhajó – és persze a csapat – célja pedig a Tienkung–1 űrállomásmodul, azaz az 1. Számú Mennyei Palota. Eleinte Kína a Nemzetközi Űrállomás programjában szeretett volna közreműködni, de az USA elutasította. Ezért az ázsiai ország önállóan megépítette és 2011 őszén pályára állította a Mennyei Palotát. Ám az állomás nem alkalmas tartós ott-tartózkodásra: a hossza 10,4 méter, átmérője 3,35 méter – ekkora térben két-három embernek nem célszerű sokáig tartózkodnia.
Az űrhajó 15 napon keresztül kering az űrben. A legénység egészségügyi és műszaki kísérleteket végez, valamint az űrállomással két összekapcsolódási manővert hajt végre. Muszáj gyakorolni: 2020 körül beüzemelik Kína első teljes értékű űrállomását.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu