Norvég szerepcsere

A nemek közti egyenlőség előmozdításában Norvégia élen jár, ráadásul nem is eredménytelenül. A siker záloga többek közt, hogy jogszabályban rögzítették, az állami vállalatok vezető testületeiben a helyek legalább 40 százalékát nőknek kell betölteni.

Ország-világ(markos)2013. 06. 28. péntek2013. 06. 28.

Kép: Soldiers guard near a cordoned area in Akersgata, Oslo, July 23, 2011. A suspected far-right gunman in police uniform killed at least 84 people in a ferocious attack on a youth summer camp of Norway's ruling Labour party, hours after a bomb killed seven in Oslo. Witnesses said the gunman, identified by police as a 32-year-old Norwegian, moved across the small, wooded island of Utoeya in a lake northwest of Oslo on Friday, firing at young people who scattered in panic or tried to swim to safety. EUTERS/Berit Roald/Scanpix (NORWAY - Tags: CRIME LAW MILITARY) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. NORWAY OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES INNORWAY - RTR2P6S8, Fotó: � Scanpix Norway / Reuters

Soldiers guard near a cordoned area in Oslo
Soldiers guard near a cordoned area in Akersgata, Oslo, July 23, 2011. A suspected far-right gunman in police uniform killed at least 84 people in a ferocious attack on a youth summer camp of Norway's ruling Labour party, hours after a bomb killed seven in Oslo. Witnesses said the gunman, identified by police as a 32-year-old Norwegian, moved across the small, wooded island of Utoeya in a lake northwest of Oslo on Friday, firing at young people who scattered in panic or tried to swim to safety. EUTERS/Berit Roald/Scanpix (NORWAY - Tags: CRIME LAW MILITARY) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. NORWAY OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES INNORWAY - RTR2P6S8
Fotó: � Scanpix Norway / Reuters

A kormánytagok fele szintén hölgy, és a közvélemény-kutatások szerint a közelgő választások után várhatóan ismét női kormányfő kerül Norvégia élére. Az egyenjogúságnak azonban időnként ára van, néha egy-egy porszem kerül a kifogástalanul működő gépezetbe. Ilyen légypiszok a női emancipáció alig pár száz éves történelmén az az oslói parlament által nemrégiben megszavazott törvénytervezet, hogy a gyengébbik nemre is kiterjesszék a hadkötelezettséget. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a norvég hölgyek elsőként bújhatnak nemcsak a nemzeti, hanem a NATO-egyenruhába is, a kettő nagyjából egyformán nélkülözi a bájt és a kellemet.

Aggodalomra ugyan még nincs okuk északi nőtársainknak, hiszen csak 2015-től lép életbe az új szabályozás, s várhatóan egyetlen nőt sem fognak emiatt akarata ellenére katonáskodásra kényszeríteni. „Elvileg lehetséges, hogy egy nőt is akarata ellenére besorozzanak, de a gyakorlatban a hadsereg a leginkább motivált fiatalokat válogatja ki” – mondta Laila Gustavsen, a kormánykoalícióban részt vevő Norvég Munkáspárt képviselője.

Hogy miért is van szükség a női haderőre? Valószínűleg azért is, mert Norvégiában azok a férfiak, akik nem szívesen teljesítenek katonai szolgálatot, könnyedén találnak kibúvót a hadkötelezettség alól. Évente a 60 ezer hadköteles fiatal közül csak 8-10 ezret hívnak be ténylegesen, ám még őket is megszűrik, ráadásul a fizikai és pszichológiai tesztek eredményei mellett a személyes motiváció is számít. Így hát érthető, ha a jövőben a Marssal kacérkodó hölgyek aktív részvételére is rászorul a norvég hadsereg.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek