Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Július elsejével életbe lép Magyarország új büntető törvénykönyve (Btk.). Európa egyik legszigorúbb kódexének alapelve, hogy a büntetés igazságos, tettarányos és következetes legyen. E célok érdekében a törvénykönyv a súlyosbításon túl új büntetési nemeket és intézkedéseket is bevezet. Vegyük sorra a legfontosabb változásokat!
Kép: Magyarország-Málta VB selejtezö focimeccs futballmérközés labdarúgás sport szurkoló drukker tüzijáték futballhulligánok 2009.04.01. fotó: Németh András Péter
Kicsikre is nagyobb csapás vár. A büntethetőség alsó korhatára a 14. életév marad – de kivételesen súlyos bűncselekmény (emberölés, halált okozó testi sértés, valamint rablás és kifosztás) elkövetése esetén a 12. életévét betöltött gyermekkorú is felelősségre vonható. Például ha egy 13 éves gyerek betör az iskolába, és onnan elviszi a számítógépet, az „csupán” lopás, de rögtön rablásnak minősül, ha a célja érdekében megkéseli a közbeavatkozó portást – a rablás során ugyanis személy elleni erőszak is történik. A 14 évesnél fiatalabb elkövetővel szemben alkalmazható legsúlyosabb szankció a javítóintézeti nevelés lesz; oda is legfeljebb négy évre csukható be, az előzetes letartóztatás maximális ideje pedig egy év lehet. Már 12-13 éves kortól felelősségre vonható a bűncselekményt elkövető gyermek például az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Hollandiá¬ban, sőt akár kirívó esetben 9-10 éves kortól Írországban és Máltán. Az elmúlt öt évben hazánkban a 12–14 év közöttiek hét esetben követtek el emberölést, majdnem ezer alkalommal szándékos testi sértést, és több százszor raboltak.
Drogstop! Korlátozzák az úgynevezett elterelés lehetőségét: a kábítószerfüggők kétévente legfeljebb egyszer úszhatnák meg a büntetést azzal, hogy a gyógykezelést választják. Továbbra is súlyos ítélet jár kábítószerek birtoklásáért vagy kínálásáért, a kereskedők akár életfogytig tartó szabadságvesztést is kaphatnak. Már az sem számíthat enyhe ítéletre, aki nem ismeretleneknek ad ingyendrogot, hanem például egy házibulin osztálytársainak kínálja körbe a marihuánás cigarettát. Az új Btk. bünteti a teljesítményfokozó szerrel való visszaélést és az egészségügyi termék (például a gyógyszerek) meghamisítását is – alapesetben három évig terjedő szabadságvesztéssel, de akár nyolc év is lehet a büntetés.
Ha nincs több dobás. Marad a korábban bevezetett „három csapás” intézménye, amelynek lényege, hogy a többszörös erőszakos visszaesőket – akik ellen harmadjára folyik eljárás például rablás vagy súlyos testi sértés miatt – bizonyos esetekben a bíróságnak kötelezően életfogytig tartó szabadságvesztéssel kell sújtania. Sőt az új kódex szerint nő az elévülési idő, és súlyosabb büntetés fenyegeti a notórius bűnözőket: halmazati vagy összbüntetés maximuma 20-ról 25 évre nő, és életfogytig tartó szabadságvesztés esetén a korábbi 20 helyett 25 esztendő után jöhet szóba legkorábban a feltételes szabadulás. A szabadságvesztés végrehajtása nem függeszthető fel a többszörös visszaesőkkel szemben.
Munkaszolgálatban… A bíróság vétség vagy 3 évi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett elkövetése esetén egy évvel elhalaszthatja a büntetés kiszabását, ha elegendő „tanulságnak” ítéli a jóvátételi munkát (új tényállás ez is). Ilyenkor az elkövető lehetőséget kap arra, hogy egy év alatt 24–150 óra időtartamban a köz érdekében munkát végezzen. A munkavégzés helyét, idejét az elkövetőnek kell megkeresni, megválasztani; dolgozhat például naponta egy órát vagy hetente egy napon nyolc órát. Ennek igazolása esetén az elkövető büntethetősége megszűnik. Ha nem teljesíti, akkor viszont büntetést kap. Fiatalkorúval szemben akkor írható elő, ha 16. életévét betöltötte.
Drága kupicák. Az ittas vezetők ugyancsak rosszabbul járnak: 0,8 helyett 0,5 ezrelék véralkoholszint lesz a határ – akinek a szervezetében ennél többet mutatnak ki, azzal szemben büntetőeljárás indul. A bíróság ilyen esetekben eddig többnyire pénzbüntetést szabott ki, ám ezentúl ittas vagy bódult (ez egy új tényállás!) állapotban történő vezetés esetén kötelezően alkalmazandó büntetés lesz a járművezetéstől eltiltás. A vétség két év börtönt jelenthet, ám ha súlyos testi sértést, tömegszerencsétlenséget vagy halált okoz az elkövető, akár tíz év is lehet a szabadságvesztés időtartama.
Újraszabályozott önvédelem. Bizony, ezentúl adott esetben a támadónak arra is számítania kell, hogy büntetlenül megölhetik! Ha a jogtalan támadás az emberi élet kioltására irányult, a sértett gondolkodás és büntetőjogi következmények nélkül bármit megtehet. Például ha valakit az utcán éjszaka vagy nappal csoportosan (legalább hárman), illetve felfegyverkezve (mondjuk késsel vagy az emberi élet kioltására alkalmas más eszközzel) támadnak meg, szabadon megválaszthatja, hogy milyen módon védekezik. Amennyiben rendelkezik legálisan tartott fegyverrel, akár lőhet is. Ugyanakkor ügyelni kell arra, hogy a kertjében az ingatlan gazdája csak bizonyos korlátozásokkal lőheti le az al¬matolvajt: erre kizárólag fegyveres behatolás esetén van joga. A fegyver definíciója lényegesen szűkebb lett, egy szekerce vagy kiegyenesített kasza nem tartozik e körbe. Van azonban egy enyhítő szabály: nem büntethető, aki a jogos védelem határait ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.
❙ Aki a hivatalos vagy közfeladatot ellátó személyeket tettleg bántalmazza – és ehhez nem kell sérülést okozni! –, ezentúl egytől öt évig rács mögé kerülhet. Jelentősen bővül az ilyen védett személyek köre: idetartoznak egyebek mellett a pedagógusok, a mentőszolgálat dolgozói, a tűzoltók, a polgári védelmi szolgálatot ellátó személyek, de még a jegyellenőrök is.
❙ Akik gyermekek és idős emberek sérelmére követnek el bizonyos bűncselekményeket – ilyen például az emberölés, a rablás vagy a csalás –, már önmagában ezért súlyosabb büntetésre számíthatnak. Súlyosbító körülmény lehet továbbá a 18 évnél fiatalabb személyek elleni nemi erőszak, illetve a gyermekek munkára kényszerítése.
❙ Szigorúbb büntetésre számíthatnak a korrupciós és gazdasági bűncselekmények elkövetői, továbbá új tényállásként jelenik meg a gazdasági csalás; ez utóbbit az követi el, aki színlelt gazdasági tevékenységgel próbál haszonhoz jutni.
❙ Büntetik a földügyekben kötött zsebszerződéseket, és nemcsak a feleket, hanem a közreműködő ügyvédeket is.
❙ A családon belüli erőszak büntethetőségével kapcsolatos, nemrég elfogadott új szabályok szerint a testi sértés, a becsületsértés, a kényszerítés, a személyi szabadság megsértése súlyosabban büntetendő, ha azt a hozzátartozóval, illetve a volt házastárssal szemben követik el. Azt a személyt is megbüntethetik, aki megalázza vagy nélkülözésnek teszi ki a hozzátartozóját.
❙ Új intézkedési nemként jelenik meg az elektronikus adat hozzáférhetetlenné tétele; az internetről törölhetők például azok a felvételek, amelyek készítése során – mert például meztelen fiatalkorúakat fotóztak – bűncselekmény valósult meg.
❙ Bűncselekményt követ el az is, aki eladás előtt visszatekeri a gépkocsi kilométeróráját.
❙ Minősített eset lesz a több állat maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozó állatkínzás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu