Wari kincsek és királynők

Lengyel és perui régészek 1200 éves, eddig meg nem bolygatott mauzóleumot fedeztek fel a perui fővárostól, Limától 300 kilométerre, egy El Castillo de Huarmey nevű helyen. A sír az eddig kevésbé ismert civilizáció, a wari kultúra uralkodóinak nyughelye. Wari sírokat már korábban is találtak, de azokat az idők során már mások is meglelték, számosat ki is fosztottak.

Ország-világKirály Farkas2013. 07. 18. csütörtök2013. 07. 18.

Kép: Workers brush the remains of a coastal pyramid site called El Castillo de Huarmey, 185 miles (299 km) north of Lima, June 27, 2013. Archaeologists in Peru on Thursday said they have unearthed a massive royal tomb full of mummified women that provides clues about the enigmatic Wari empire that ruled the Andes long before their better-known Incan successors. The mausoleum, unearthed a few months ago contained gold pieces, ceramics and 63 skeletons about 1,300 years old. REUTERS/Enrique Castro-Mendivil (PERU - Tags: SOCIETY) - RTX1145P, Fotó: © Enrique Castro-Mendivil / Reuters

Workers brush the remains of a coastal pyramid site called El Castillo de Huarmey
Workers brush the remains of a coastal pyramid site called El Castillo de Huarmey, 185 miles (299 km) north of Lima, June 27, 2013. Archaeologists in Peru on Thursday said they have unearthed a massive royal tomb full of mummified women that provides clues about the enigmatic Wari empire that ruled the Andes long before their better-known Incan successors. The mausoleum, unearthed a few months ago contained gold pieces, ceramics and 63 skeletons about 1,300 years old. REUTERS/Enrique Castro-Mendivil (PERU - Tags: SOCIETY) - RTX1145P
Fotó: © Enrique Castro-Mendivil / Reuters

A most megtalált temetkezési hely azonban érintetlen maradt, mintegy 30 tonna kőtörmelék alatt pihent. Milosz Giersz, a varsói egyetem tanára egy légi fotót tanulmányozva figyelt fel egy sajátos alakzatra. Tavaly szeptemberben csapata bejutott az építmény egyik termébe, ahol kőtrón díszelgett – meg az említett soktonnányi törmelék. A régészek nekiláttak annak, amivel a sírrablók nem fárasztották magukat: elkezdték kihordani a köveket. Nemsokára egy faragott fajogarral találták szembe magukat, aztán bejutottak a mauzóleumba.

Gazdag leletanyagra bukkantak. Számos, lámagyapjú szövetbe tekert, ülő helyzetben lévő testet találtak, s persze megcsillant egy-egy aranytárgy is. Hónapok alatt ezernél is több értékes darabot hoztak felszínre – ezüstből, aranyból és féldrágakőből készített ékszereket, ezüsttálakat, kerámiatárgyakat, egy alabástromkupát, rituális bronzfejszéket, késeket és hasonlókat.

Továbbá 63 ember – többségükben nők – maradványait. Három külön kamrában valószínűleg egy-egy királynő pihent, míg másik 54 test bizonyára magas rangú arisztokratáké lehetett. Hat múmia nincs textilbe tekerve és nem is ül, hanem különböző bizarr pozíciókban leledzik – bizonyára emberáldozatok porhüvelyei. A leletek segítenek majd a wari civilizáció megismerésében. Bár vannak, akik nem örülnek: szerintük számtalan perui adta az életét egy bizonyos ősi gonosz megzabolázásáért és eltemetéséért – erre most valakik kiássák…


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek