Amerika eltökélt

Állítólag ideggáz töltetű rakéták csapódtak be múlt szerdán a szíriai főváros, Damaszkusz egyik külvárosába. Állítólag és feltéve – ezek a szavak váltak a Szíriával kapcsolatos híradások legbiztosabb elemeivé. Annak ellenére, hogy csak a YouTube videomegosztó portálon az elmúlt egy hétben 4600 felvételen borzonghatott az egész világ a Damaszkusz utcáin és a kórházakban fuldokló emberek látványán, majdnem egy hét elteltével is csupán a bizonyítékok keresgélésével foglalatoskodnak a hatóságok, az ott készült videók meghamisítását hangoztatva.

Ország-világ(markos)2013. 08. 30. péntek2013. 08. 30.

Kép: Girls who survived from what activists say is a gas attack rest inside a mosque in the Duma neighbourhood of Damascus August 21, 2013. Syrian activists accused President Bashar al-Assad's forces of launching a gas attack that killed nearly 500 people on Wednesday, in what would, if confirmed, be by far the worst reported use of chemical arms in the two-year-old civil war. The Syrian armed forces strongly denied using chemical weapons. Syrian state television said the accusations were fabricated to distract a team of U.N. chemical weapons experts which arrived three days ago. REUTERS/Mohamed Abdullah (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST) - RTX12SBG, Fotó: © Stringer . / Reuters

Girls who survived from what activists say is a gas attack rest inside a mosque in the Duma neighbourhood of Damascus
Girls who survived from what activists say is a gas attack rest inside a mosque in the Duma neighbourhood of Damascus August 21, 2013. Syrian activists accused President Bashar al-Assad's forces of launching a gas attack that killed nearly 500 people on Wednesday, in what would, if confirmed, be by far the worst reported use of chemical arms in the two-year-old civil war. The Syrian armed forces strongly denied using chemical weapons. Syrian state television said the accusations were fabricated to distract a team of U.N. chemical weapons experts which arrived three days ago. REUTERS/Mohamed Abdullah (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST) - RTX12SBG
Fotó: © Stringer . / Reuters

Hogy mennyi is a gáztámadás halálos áldozatainak száma, ki tudja? Pár száztól a több ezerig sok mindent lehetett olvasni, hallani. Eddig csak egy francia humanitárius szervezet, a Médecins Sans Frontiéres (MSF) közölt pontos adatokat: e szerint 355-en haltak meg és 3600 beteget kezelnek a damaszkuszi kórházakban idegmérgezés tüneteivel. A szervezet szóvivője sietve tette hozzá: „tudományosan bizonyítani” nem tudják, hogy ezeket a tüneteket mi váltotta ki a kezelt páciensekben.

Mint ahogy arra a kérdésre sincs válasz, hogy ki és miért követte el a „feltételezett” támadást. Damaszkusz tagadja, hogy vegyi fegyvert vetett volna be a felkelők ellen, és ellenzéki kitalációnak bélyegezte az egész ügyet. Az ellenzék a kormányerőket vádolja, annak ellenére, hogy egy márciusi, jóval kevesebb áldozattal járó hasonló támadást már az ő számlájukra könyveltek el. A mostani ügy érdekessége, hogy pár nappal korábban érkezett a fővárosba az ENSZ vegyifegyver-ellenőrző bizottsága, ami újabb talányt vet fel. Miért is akarna a jelenleg hatalmon lévő, jelentős katonai fölénnyel rendelkező, gyakorlatilag győztes háborút vívó Bassár el-Aszad egy újabb bonyodalomba keveredni? Persze azt is érdemes megjegyezni, hogy a szakértők hiába vannak néhány kilométerre attól a térségtől, ahol a támadás történhetett, jelenlegi felhatalmazásuk nem teszi lehetővé a szabad mozgást. Az ENSZ és Damaszkusz közötti megállapodás szerint csak a három korábbi vegyifegyver-támadás helyszínére látogathatnak el, szigorúan kötött útvonalaikat hosszas tárgyalások után jelölték ki, minden lépésüket állig felfegyverzett őrök vigyázzák. S mivel a szíriai főváros „aktív háborús övezetnek” számít, maga az ENSZ sem engedélyezi szakértőinek a szabadon mozgást.

Miközben a Szíriában zajló eseményeket a feltételes mód kusza hálójába száműzik, addig a Pentagon, ha nem is elkapkodott, de óvatosan határozott lépéseket tett. Felfrissített például egy listát azokról a célpontokról, amelyekre az amerikai légierő csapást mérhet egy katonai beavatkozás alatt. A védelmi minisztériumban hangsúlyozták, hogy felkészülési parancs még nincs, mindössze annyi történik, hogy a Pentagon lehetőségeket tár Barack Obama elnök elé, akárhogy is döntsön később. Az is bizonyos, hogy az amerikaiak még egy hadihajót vezényeltek a Földközi-tengerre, így négy rombolójuk cirkál a térségben. Az elővigyázatosság előrelátással is párosul – az Obama által még júniusban emlegetett „vörös vonal” akár a mostanság lángokban álló Kairóig is elhúzódhat. Az elnök határozott volt: aki rátámadt az ártatlan ezrekre, ezúttal nem úszhatja meg a gazságot. Amerika meg fogja torolni. Obama szavaira csatasorba lépett Merkel német kancellár is, és a francia elnök is támadáspárti. Már csupán a megdönthetetlen bizonyítékok hiányoznak…