Terepgyakorlat az önkormányzatoknál

Kapva kaptak a lehetőségen a fiatalok, hogy idén az önkormányzatoknál dolgozhatnak. Vajon a felnőttek irigylik őket?

Ország-világPalágyi Edit2013. 08. 06. kedd2013. 08. 06.
Terepgyakorlat az önkormányzatoknál

Pénzkereset mellett a való életbe is belekóstolhatnak azok a nappali tagozatos diákok, akik a vakáció alatt, júliusban és augusztusban a polgármesteri hivatalokban és önkormányzati intézményekben – például óvodákban – szorgoskodnak a munkaügyi központ idén először meghirdetett pályázata jóvoltából.

A szabadságolások idején valóban hasznos munkára fogták be a fiatalokat, akiknek többsége most érettségizett, illetve már egyetemista vagy főiskolás. A diákok az irattár rendezésében, illetve az ügyfélfogadásokon vagy épp az ebösszeírásban segédkeznek. A település történetét összefoglaló kötethez is gyűjtenek anyagot a 8 órában munkálkodó fiatalok, akik örülnek, hogy hasznossá tehetik magukat – tudtuk meg Schmetzné dr. Balogh Szilviától, a füzesabonyi polgármesteri hivatal jogi és igazgatási irodájának vezetőjétől.

Pilisvörösváron egy hónapon át öt diákot foglalkoztatnak napi 4 órában. Ügyeltek arra, hogy valóban értelmes és hasznos teendőt keressenek nekik: besegítenek az adminisztráció egyszerűbb teendőibe, az iktatással, adatrögzítéssel ismerkednek. Korábban még nem adódott ilyen lehetőség, így a program hamar népszerűvé vált, és feszültséget sem keltett – tájékoztatott a város polgármestere, Gromon István. A pénzen túl a tapasztalatszerzésben kamatozik leginkább ez a néhány hét, hiszen a fiatalok belekerülnek egy valódi közösségbe, bepillanthatnak az eddig csak elméletben tanult szakterületekbe.

Csobánkán ketten munkálkodhatnak napi 8 órában, s mivel pénzügyi szakon tanulnak, így azon az irodán kaptak feladatokat. A foglalkoztatásuk teljes költségét, ahogy máshol is, teljes egészében a munkaügyi központ állja. Ez az egy hónap már beleszámít a ledolgozott idejükbe, s e rövid gyakorlat jól mutat az önéletrajzukban. Solymáron korábban is kínáltak nyári munkát, igaz, akkor nem állami támogatásból fizették őket – tudtuk meg dr. Tóth Melinda igazgatási irodavezetőtől. Itt két 18 éves lány segíthet be az ügyintézésben, irattárazásban napi 6 órában. S nem mellesleg megtanulhatják, milyen fontos a pontosság és a „munkahelyi etikett”. Meglepő, de a tizenéveseknek már az sem kézenfekvő, hogyan kell megcímezni egy borítékot, feladni egy levelet a postán, így ilyen praktikus dolgokat is elsajátíthatnak.

Akad olyan település, ahol főleg az önkormányzati intézményekben dolgozók gyerekei csaptak le a pályázatra, mert így gyarapíthatják a családi kasszát. Egyes helyeken viszont azért nem alkalmaztak diákokat, mert attól tartottak, bérfeszültséget keltene: a fiatalok ugyanis csaknem százezer forintot kapnak bruttóban, míg a tűző napon kemény fizikai munkát végző, árkot tisztító vagy éppen füvet nyíró közmunkásoknak ennél jóval kevesebb jár. Máshol úgy gondolják: nem a diákok keresnek túl sokat, hanem a közmunkások szégyenletesen keveset.

– Mi nem sajnáljuk a fiataloktól a lehetőséget, ők pedig iskolázottak, lelkesek, nyelveket beszélnek. Nagyon ügyesen kalauzolják a vendégeket például a barlanglakásoknál – mondta Tőgyi Gábor, Egerszalók polgármestere. A fürdőhelyként ismert községben két diákot alkalmaznak, olyanokat, akik kacsingatnak az idegenforgalom felé. A falu első embere, mint mérnök tanár, azt mondja: nemcsak a diploma dönti el, hogyan boldogul valaki az életben. Sokkal inkább az, milyen kapcsolatokat ápol, hogyan bánik az emberekkel – ezt pedig itt lehet elsajátítani, a „terepen”…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek