Új gyógyhely a térképen

Mezőkövesd-Zsórifürdő megkapta a hivatalos gyógyhely címet. A gyógyfürdő eddig is népszerű volt, csaknem félmillióan fordulnak meg ott évente. Hazánkban 15 gyógyhelyet számlálnak, így például Harkány, Hévíz, Balatonfüred, Eger nyerte el a jól kiérdemelt minősítést.

Ország-világ2013. 08. 21. szerda2013. 08. 21.

Kép: zsóryfürdő mezőkövesd termálvíz egészség strand élmény gyógyászat 2008 09 24 Fotó: Kállai Márton

Új gyógyhely a térképen
zsóryfürdő mezőkövesd termálvíz egészség strand élmény gyógyászat 2008 09 24 Fotó: Kállai Márton

Bizonyára büszke lenne Szentléleki Zsóry Lajos, a hajdani főszolgabíró, majd országgyűlési képviselő: ő volt ugyanis a népszerű fürdő alapítója és névadója. Az övé volt az a föld, ahol 1939-ben olajat kerestek, de helyette 60-70 Celsius-fokos hévizet találtak. Nem is akármilyet, hanem jelentős oldott kén- és ásványianyag-tartalmút. Az európai viszonylatban is számottevő hatású gyógyvizet – mely enyhíti az ízületi betegségeket, a reumát, a női bajokat – először csak palackozták, majd a háborús időkben készült el az első fürdőmedence. E gyógyvíz szulfidion-tartalma a legmagasabb a hazai kénes vizek közül. A kén azért áldásos hatású, mert a bőrön keresztül felszívódik, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, enyhíti a gyulladást, javítja az erek vérellátását, segíthet újjáépíteni a porcokat. A 11 hektáros parkosított területen fekvő Zsóry éppen 30 esztendeje kapta meg a gyógyfürdő titulust, mostantól pedig gyógyhelynek is nevezheti magát. Mindez újabb lendületet adhat a fejlesztésnek, mivel jó pontnak számít a pályázatok elnyerésénél.

A gyógyhellyé minősítést körültekintő eljárás előzi meg, így például az Országos Meteorológiai Szolgálat szakvéleménye is szükséges hozzá, továbbá a zajszintet, valamint a levegőszennyezettséget is megmérik. Szemügyre veszik a szálláshelyeket és a szolgáltatásokat. A titulus kötelezettséggel is jár: ügyelni kell a természet és a felszín alatti vizek védelmére.

– Mezőkövesd fürdőjének esetében a földrajzi fekvést igen kedvezőnek találták, ugyanis a város az alföldi és a hegyvidéki légrétegek találkozásánál fekszik, ami előnyös klímát teremt – tudtuk meg Vámos Zoltántól, az önkormányzati tulajdonban működő strand- és gyógyfürdő igazgatójától. A kerékpárúton is kényelmesen megközelíthető fürdőben a legutóbbi milliárdos fejlesztésnek köszönhetően nem csupán a gyógyulni vágyók érezhetik jól magukat, hiszen élményelemek, gyerekpancsoló és wellness¬világ is várja a családokat. Pályázaton elnyert pénz jóvoltából a tervek szerint ősszel kezdődhet az újabb, 1,2 milliárd forintos fejlesztés: megújul az uszoda, és fedett hullámfürdővel, csúszdaparkkal gazdagodik a Zsóry.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek