20 milliárd euró a raktárban

Akár vagyonkezelő irodát is nyithatna a moszkvai repülőtér vezetősége, olyan gondosan őrzi évek óta azt a titokzatos szállítmányt, mely nem kevesebb mint húszmilliárd eurót tartalmaz. Tulajdonosa ismeretlen.

Ország-világ(markos)2013. 10. 11. péntek2013. 10. 11.

Kép: Aeroflot planes are seen at Moscow's Sheremetyevo airport June 26, 2013. Edward Snowden, until recently a contractor with the U.S. National Security Agency, had been expected to fly to Havana from Moscow on June 24, 2013 and eventually go on to Ecuador, according to sources at the Russian airline Aeroflot who spoke on June 23, 2013. REUTERS/Stringer (RUSSIA - Tags: POLITICS TRANSPORT) - RTX11291, Fotó: © Stringer . / Reuters

Aeroflot planes are seen at Moscow's Sheremetyevo airport
Aeroflot planes are seen at Moscow's Sheremetyevo airport June 26, 2013. Edward Snowden, until recently a contractor with the U.S. National Security Agency, had been expected to fly to Havana from Moscow on June 24, 2013 and eventually go on to Ecuador, according to sources at the Russian airline Aeroflot who spoke on June 23, 2013. REUTERS/Stringer (RUSSIA - Tags: POLITICS TRANSPORT) - RTX11291
Fotó: © Stringer . / Reuters

Ahhoz, hogy el tudjuk képzelni e hatalmas összeg fizikai mivoltát, felejtsük el a kézipoggyászok bugyi-zokni-fogkefe tűrőképességű, amúgy évről évre egyre zsugorodó méretét, de az interkontinentális turistabőröndök is nevetségesen hatnak ennyi pénz közelében. A kétszáz tonnát nyomó summa kötegelve, százmilliónként elrendezve nem kevesebb, mint kétszáz raklapon várakozik Seremetyevón.

Igaz lehet a mondás ebben az esetben is: a pénznek szaga van, ráadásul az idő múlásával egyre erősebb, így mind több embernek üti meg az orrát. Gyanakvó természetű hírolvasók fejében minden bizonnyal megfordult az a feltételezés, hogy az irdatlan vagyon banális módon egyszerű KGB-csali, a Nepál GDP-jét kitevő vagyonért ugyanis értelemszerűen bűnözők, csecsen lázadók, ukrán gengszterek is jelentkeztek már, ám eddig senkinek nem sikerült bizonyítania, hogy őt illetné a kétszáz raklap tartalma.

Azzal kapcsolatban, kinek a spórolt pénzén ülnek Seremetyevón, számos összeesküvés-elmélet kering. Érdekes módon a polgári szakmák képviselőit senki nem társította e mesés vagyonhoz, viszont annál több diktátor, maffiózó vagy korrupt hivatalnok neve merült fel a feltételezett „jogos” tulajdonosok listáján. Van, aki egyenesen úgy véli, hogy a Forbes magazin szerint egykor a világ harmadik leggazdagabb emberének tartott Szaddám Huszein 60–100 milliárd dollárra rúgó titkos vagyona került elő. Ám arra a kérdésre, hogy mégis kit illet a húszmilliárd euró, viszonylag egyszerű a felelet: Farzin Koroorian Motlaghot, a Facebook-oldala szerint jelenleg Teheránban tartózkodó, amúgy az Egyesült Arab Emirátusok központi bankjának alkalmazottját. A küldeményt ugyanis ő adta fel még 2007-ben Frankfurtban, ám azóta nem jelentkezett érte. S mivel egy szabályos küldeményről van szó, a pénzt nem foglalhatják le az orosz hatóságok. Motlagh nem jelölte meg a címzettet, így az orosz törvények értelmében azt nem is lehet átadni másnak, mint neki. Persze akad egy-két olyan stikli az ő számláján is, ami magyarázatot adhat tartózkodó magatartására. Például 2010-ben az a gyanú merült fel vele kapcsolatban, hogy 14 milliárd dollárt próbált kicsempészni az Abu-Dzabi Központi Bankból. A büntetést úgy úszta meg, hogy sikerült elmenekülnie Iránba.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek