Egy hónapig fog élni a víz alatt

Mindannyian emlékszünk a híres francia búvárra, a tengerek mélyének titkait tévésorozatokban feltáró tudósra: Jacques Cousteau-ra, azaz Cousteau kapitányra. Unokája, Fabien, aki vérbeli Cousteau-ként hasonló elkötelezettséggel kutatja és védi a természetet, kiváltképpen a tengerek világát, szenzációs lépésre szánta el magát: egy teljes hónapot szándékozik a víz alatt tölteni. Tegyük hozzá rögvest: nem palackkal a hátán, hanem egy tenger alatti laboratóriumban.

Ország-világKirály Farkas2013. 10. 17. csütörtök2013. 10. 17.

Kép: Image: 0160027483, License: Rights managed, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy, Fotó: Profimedia-Red Dot

Aquarius Reef Base
Image: 0160027483, License: Rights managed, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy
Fotó: Profimedia-Red Dot

A tervezett kísérlet a Mission 31 (31-es küldetés) nevet viseli – nyilván a 31 napos időtartama okán. Fabien és búvártársai az ominózus hónapot az Aquarius Reef Base (Vízöntő-zátonyi Bázis) fedélzetén szándékoznak eltölteni. A Vízöntő egy meglehetősen szűkös laboratórium, ahol hat személy élhet egy időben. A 81 tonnás laborban uralkodó légnyomás 2,6 légkör – ennyi ugyanis a külvilági víz nyomása ebben a (20 méteres) mélységben. A Florida partjaihoz közeli, tengeri paradicsomnak számító helyszínen elhelyezkedő bázison pihenésnek ez az egyik előnye: a búvárok napokig kutathatják a tengert anélkül, hogy ki kellene állniuk az egyébként mindennapos – pontosabban: minden merülés utáni – nyomáscsökkentési (dekompressziós) folyamatot.

A november 12-én kezdődő misszió meglehetősen sokba kerül: Fabien Cousteau százezer dollárt – 22 millió forintot – próbál összegyűjteni a világhálón, de nem ez az egyetlen forrása. Így 25 dollárért fényképet kaphat a támogató, 600 dollárért megválaszol egy kérdést valamelyik bázislakó, 25 ezer dollárért pedig meg lehet majd látogatni a víz alatti laboratóriumot (egy amerikai dollár mostanság 220 forintot ér). A pénzköltésnek biztosan meglesz a haszna: a 31-es küldetés a tengerfenék élőlényeinek folyamatos megfigyelését, új technoló¬giák kipróbálását, a víz alatti életvitel emberre gyakorolt hatását lesz hivatott megfigyelni.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek