Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A német kormány tárt karokkal várná Edward Snowdent, a június óta egyéves menedékjoggal Moszkvában tartózkodó amerikai informatikust. Az ő dokumentumai alapján derült ki, hogy az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Ügynöksége több tízmillió embert figyeltet meg Európában.
Kép: Image: 0165264739, License: Rights managed, June 27, 2013 - Kiev, Ukraine - The flash-mob ''I will hear everyone'' was carried out by the Internet Party of Ukraine, in Kiev, near the US Embassy, on June 27, 2013...Tens of young people in the t-shirts ''I hear everything'' expressing their concern with the ''PRISM'' programme. The activists demanded to stop the harassment to Edward Snowden. ..Vladislav Savchuk, the member of the Highest committee of the Internet Party of Ukraine said that: ''According to our information the Americans wiretap every third person in the world, violating the human right on privacy of correspondence. The US declares itself the stronghold of democracy and then harass such people as Snowden and Assange. Every year 75 billion dollars were spent on the PRISM system, half of population of the planet who have nothing to eat, or water, can be saved by means of this money, instead of spending them on peeping through the keyholes''. He added that ''the satisfaction of own ambitions are more important for the US authority than the tranquility of people of our planet. Protesting moods are rising in Ukraine with regard to people's concern that they are being wiretapped''.....Photo: Zoya Shu/NurPhoto, Place: Ukraine, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Zuma Press - News, Fotó: Profimedia-Red Dot
Snowdennek köszönheti a világ és a többi nagy nemzetközi hírszerzés, hogy nyilvánosságra került: olyan kulcsfontosságú személyek telefonbeszélgetéseire is kíváncsiak voltak az amerikaiak, mint François Hollande francia elnök vagy Angela Merkel német kancellár.
A kémhistória az egész, újonnan felállt Bundestagot megrázta, olyannyira, hogy a közelmúltban egy német parlamenti képviselő – két újságíró, a Spiegel volt főszerkesztőjének és a közszolgálati ARD munkatársának a társaságában – titokban felkereste Moszkvában Edward Snowdent. A zöldpárti Hans-Christian Ströbele a moszkvai találkozón arra akarta rábírni az amerikait, hogy tegyen tanúvallomást német politikusok előtt Berlinben, főleg Angela Merkel lehallgatásával kapcsolatban. A hírek szerint Snowden ezt a washingtoni Kongresszus előtt szeretné megtenni. Ugyanakkor azt is hozzátette, elmenne Németországba, ha biztosítékokat kapna, hogy utána nem adják ki Washingtonnak. Snowden állítólag levelet is írt a német hatóságoknak, amelyben azt közölte, várja a lehetőséget, hogy beszéljen velük. „Mindenért hálásak lennénk, amit Snowden mond nekünk, nem számít, hogy Ströbelén keresztül, levélben vagy bárhogyan máshogy teszi. Mindent meg fogunk tenni, hogy megtaláljuk a módját, hogyan beszélhetnénk vele” – nyilatkozta a találkozót követően Hans-Peter Friedrich német belügyminiszter.
Közben a Fehér Ház egyre több európai szövetségesétől érkező kellemetlen kérdésre próbál választ adni. Barack Obama amerikai elnök ezzel párhuzamosan utasította az NSA-t, hagyjon fel a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap épületének elektronikus megfigyelésével, illetve „mérsékelje” a New York-i ENSZ-székházban folytatott tevékenységét. A titkosszolgálatok vezetői ugyanakkor a képviselőház illetékes bizottsága előtt védték az NSA adatgyűjtési gyakorlatát. Az ügynökség vezetője, Keith Alexander tábornok szerint tevékenységük legális és a terrorizmus elleni harcot szolgálja.
Hozzátette: az NSA az Európában gyűjtött adatok nagy részét a szövetséges országok titkosszolgálataitól kapta. Például Spanyolországban még csak kémkedniük sem kellett, az El País szerint az ottani hatóság magától ajánlott fel több millió metaadatot, amelyből kiderült a hívó és a hívott telefonszáma vagy épp tartózkodási helye. A múlt héten kiszivárogtatott Snowden-iratokból közben az is kiderült, hogy a német, francia, svéd és spanyol hírszerző szervektől sem volt idegen az internetes és telefonos adatforgalom tömeges megfigyelésére alkalmas technológia használata, így egyre kevesebb dolgot vethetnek egymás szemére a szövetséges hatalmak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu