Forrongó ukránok

Ukrajna nagyobb városaiban százezrek vonultak utcára, így tiltakozva a kormány döntése ellen, amely meghiúsította az Európai Unióval való társulás létrejöttét. A 2004-es narancsos forradalom óta ez volt a legnagyobb utcai megmozdulás keleti szomszédunknál. Kijev megtorpanását az Európai Unió is aggódva figyeli.

Ország-világ(markos)2013. 12. 06. péntek2013. 12. 06.

Kép: Image: 0178204714, License: Rights managed, Restrictions: 0, KIEV, UKRAINE. DECEMBER 1, 2013. Supporters of European integration clash with police in Bankova Street during a People's Veche protest against government's decision to delay signing a trade deal with the European Union., Place: Ukraine, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, ITAR-TASS, Fotó: Profimedia-Red Dot

Pro-EU protesters rally in central Kiev
Image: 0178204714, License: Rights managed, Restrictions: 0, KIEV, UKRAINE. DECEMBER 1, 2013. Supporters of European integration clash with police in Bankova Street during a People's Veche protest against government's decision to delay signing a trade deal with the European Union., Place: Ukraine, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, ITAR-TASS
Fotó: Profimedia-Red Dot

Kijevben, a vilniusi csúcstalálkozón elhalasztott társulási és szabadkereskedelmi egyezmény visszhangjaként több tízezren gyűltek össze a városi karácsonyfa alatt, nem épp adventi hangulatban. Volt, aki nemzeti és kék-sárga uniós zászlót aggatott a fára, sokan lobogókba csomagolt autóval érkeztek. A rendőrök gumibotokkal oszlatták szét az egyetemisták tüntetését. „Dicsőség a hazára, halál az ellenségére!”, „Bűnözők, takarodjatok!” – ilyen jelszavakat skandált a tömeg.

Délután 700 ezerre becsülték a tiltakozók számát, a kormány épülete előtt a kora esti órákban ostromállapot uralkodott.
A döntést az Európai Unió politikusai is értetlenül fogadták. Stefan Füle bővítési és szomszédságpolitikáért felelős uniós biztos elszalasztott lehetőségnek tartja azt, hogy a vilniusi csúcstalálkozón nem írták alá az Ukrajna–EU társulási egyezményt. Az uniós biztos szerint „Nem olyan egyszerű második és harmadik lehetőséget teremteni egy ilyen fontos egyezmény aláírására. A vil¬niu¬si csúcs után is folytatni fogjuk a központi kérdések megvitatását.” Az integráció előfeltételeként szerepel a szelektív igazságszolgáltatás és a választási törvény módosítása, valamint a főügyészség reformja.

A hétvégi tiltakozás újból felhívta a figyelmet Ukrajna megosztottságára. A d鬬li és a keleti régiók hagyományosan tovább erősítenék az Oroszországgal való köteléket, míg a nyugati és a középső országrészek lakói nagyrészt az uniós integráció hívei. Vasárnap délelőtt már több vidéki nagyvárosban is EU-párti tüntetések törtek ki. A helyzet súlyosságáról árulkodik, hogy azokon a településeken is utcára vonultak a helyiek, ahol főképp orosz nemzetiségűek és Janukovics hívei laknak, így a kelet-ukrajnai Donyeckben, az ország déli részén található Odesszában, valamint Szimferopolban. Közben Szergej Szmolja¬nyinov szevasztopoli önkormányzati képviselő és harminc társa levélben kérte Vlagyimir Putyin orosz elnököt: küldje be az orosz csapatokat Ukrajnába. E pálfordulás arra jó alapot teremt, hogy a két etnikum között akár háborúig fajuló ellentéteket szítson.

Viktor Janukovics ukrán elnök telefonon egyeztetett José Manuel Barrosóval, az ¬Európai Bizottság elnökével. Barroso önmérsékletre, a rendőri túlkapások kivizsgálására kérte az elnököt, míg Janukovics arra Barrosót, hogy ukrán küldöttség utazzon Brüsszelbe és tárgyalhasson a Vilniusban elmaradt társulási és szabadkereskedelmi megállapodás egyes elemeiről.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek