Csontig ható erőszak

Humanitárius válság, népirtás közeli állapotok uralkodnak Afrika egyik legszegényebb államában, a Közép-afrikai Köztársaságban. Bár 1400 francia és 4000 afrikai békefenntartó tartózkodik az országban, az elmúlt napokban ezernél több civil halt meg a harcokban. A 4,6 milliós lakosságból egymilliót fenyeget éhínség, mivel a segélyszállítmányokat nem tudják eljuttatni minden településre.

Ország-világ(markos)2014. 01. 24. péntek2014. 01. 24.

Kép: TOPSHOTS People throw stone at a car transporting two children of an ex-Seleka colonel at the "UN crossroad'' on January 12, 2014 In Bangui. Rival militiamen on Sunday ended days of fighting in one neighbourhood of the Central African Republic's capital Bangui and hugged each other as bystanders cheered, witnesses said. AFP PHOTO ERIC FEFERBERG, Fotó: ERIC FEFERBERG

Csontig ható erőszak
TOPSHOTS People throw stone at a car transporting two children of an ex-Seleka colonel at the "UN crossroad'' on January 12, 2014 In Bangui. Rival militiamen on Sunday ended days of fighting in one neighbourhood of the Central African Republic's capital Bangui and hugged each other as bystanders cheered, witnesses said. AFP PHOTO ERIC FEFERBERG
Fotó: ERIC FEFERBERG

Az elmúlt egy hónapban több mint ezren vesztették életüket a Közép-afrikai Köztársaságban, a lakosság csaknem húsz százaléka pedig, mintegy 900 ezer ember a menekülést választotta. Az egykori francia gyarmaton 2013. december 5-én törtek ki véres összetűzések az ország irányítását megszerző muszlim szervezet, a Séléka fegyveresei és az ellenük fellázadt keresztény harcosok között. Az erőszak megfékezésére Franciaország és az Afrikai Unió együttesen több mint 5400 katonát vezényelt az országba. A két vallás hívei között húzódó konfliktus minden bizonnyal egyik legmegrázóbb epizódja, amikor a magát csak Veszett Kutyának nevező katolikus vallású férfi családja lemészárlásáért úgy állt bosszút, hogy megkéselt és felgyújtott egy ismeretlen muszlim férfit, akinek a lábát is megette.

A napokban nemzetközi nyomásra távozott muszlim elnök, Michel Djotodia tavaly márciusban vette át az ország vezetését, amikor a keresztény François Bozizé elnök hatalmát megdöntötte a muszlim Séléka lázadó szövetség. Az új elnök hivatalosan ugyan feloszlatta az erőszakszervezetet, a harcon nevelkedett tagok azonban nem tudtak leállni. A többségében katolikusok lakta országban a Séléka tagjai minden kontroll nélkül rabolnak, gyilkolnak és erőszakolnak. Djotodia január közepén a regionális vezetők csádi találkozóján lemondott és Beninbe menekült.

Véget ér az anarchia a Közép-afrikai Köztársaságban – ígérte az Átmeneti Nemzeti Tanács új vezetője, Alexandre-Ferdinand Nguendet. A viszály azonban egyelőre nem ért véget – és a hatalom megszerzése sok szereplőnek vonzó lehet, hiszen az ország gazdag természeti kincsekben, főképp gyémántban.

Semmi szokatlan

A Közép-afrikai Köztársaság 1960 óta független ország, de az ott uralkodó zűrzavart jól jelzi, hogy az ország XX. századi történelmének legbrutálisabb diktátorát, Jean-Bédel Bokassát – aki 1966-ban napóleoni jelmezben koronáztatta magát császárra, és a beiktatási ünnepségre elverte az ország egyéves GDP-jét – egyik utóda, Francois Bozizé rehabilitálta. A természeti erőforrások ellenére a Közép-afrikai Köztársaság a hatodik legszegényebb állam a világon.


Kötött pályán

Az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Hivatala arra hívta föl a figyelmet, hogy népirtás veszélye fenyeget, ha a nemzetközi közösség nem lép közbe. Miközben az ország ideiglenes vezetése hazatérésre buzdítja a menekülteket, a Nemzetközi Migrációs Szervezet bejelentette, hogy megkezdi több mint 30 ezer ember evakuálását. Franciaország után hamarosan az Európai Unió is csapatokat küld az afrikai országba.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek