Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A történésekből ítélve aligha van valaki, aki biztosan meg tudja mondani, a remélt békés megoldás együtt jár-e az ország egységének megőrzésével.
Kép: UKRAINE-EU-RUSSIA-POLITICS, Fotó: SERGEY GAPON
Az ukrán parlament megfosztotta tisztségétől Viktor Janukovics államfőt, és május 25-re előrehozott elnökválasztást írt ki. A 450 tagú törvényhozásban 328 képviselő szavazott az elnök ellen, ami azt is jelzi, hogy korábbi párthívei közül több mint hatvanan átálltak az ellenzékhez. A parlament megválasztott új elnöke Olekszandr Turcsinov. A törvényhozás egyúttal megszüntette Julija Timosenko börtönbüntetését, így a korábbi államfő kiszabadult.
A szevasztopoli orosz közösség vezetője, Tatjana Jermakova a Kreml segítségét kérte, hogy küldjön orosz katonákat, a Time magazin szerint így próbálják megakadályozni a krími orosz közösség kiirtását. A külső érintettek közül a legfontosabb szereplő Moszkva, mivel a putyini politika egyik legfontosabb célkitűzése épp az egykori szovjet területek újjászervezése: előbb egy minél több egykori szovjet tagállamot bevonó vámunióval, majd különböző, az együttműködést további gazdasági és politikai elemekkel kibővítő integrációs szervezetek bevonásával. Ez lenne a Moszkva irányította Eurázsiai Gazdasági Szövetség, majd később az EU-t idéző Eurázsiai Unió. Ukrajna nélkül ezek a tervek komolytalanok.
Az Európai Unió ugyancsak érintett a történetben, fellépése azonban a válság egyetlen pillanatában sem volt oly határozott és egyértelmű, mint Moszkváé. Ennek egyik oka, hogy sem politikailag, sem gazdaságilag nincs a legjobb formájában. Ráadásul mintha azt sem döntötte volna el, hogy mit is akar Ukrajnával. Az lenne a célja, hogy átvezesse az országot Európa nyugati felébe? Egy ilyen terv az EU-nak nem egyszeri 15 milliárd dollárjába kerülne. Kész lenne erre? Aligha. Ami pedig az Egyesült Államokat illeti, az Obama-adminisztráció láthatóan tartja magát ahhoz, hogy nem akar a FÁK-térség ügyeibe különösebben beleavatkozni – véli Sz. Bíró Zoltán szakértő. Ezt támasztja alá a Fehér Ház nyilatkozata, amelyben tartózkodik attól, hogy Ukrajna törvényes elnökének ismerje el Turcsinovot, és egy szakértői kormány megalakítását sürgette.
A tömeggyilkossággal vádolt Viktor Janukovics ellen elfogató parancsot adott ki az ukrán rendőrség. A legnagyobb kérdés egyelőre azonban az, hol lehet a megbuktatott államfő. A legelső feltételezések szerint Kijevből Oroszországba repült, ám egy, a légi forgalmat figyelő internetes oldal adatai szerint elnöki gépe az Egyesült Arab Emirátusokban landolt. Tanácsadója pénteken még azt állította, hogy a kelet-ukrajnai Harkovba indult, a keleti és déli régiók vezetőinek gyűlésére, de a kijevi ellenzék szerint Janukovics nem jelent meg a gyűlésen. Szülővárosában, politikai karrierjének első állomásán, Donyeckben viszont megfordult. Mint a kámfor, úgy tűnt el Vitalij Zaharcsenko volt belügyminiszter, valamint Viktor Psonka leváltott legfőbb ügyész is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu