Szlovákoké lett Tokaj!

A szlovákok is használhatják a Tokaj megnevezést, mivel a kizárólagos birtoklásáért vívott szóhasználati és szófaji csatában Magyarország alul maradt az Európai Bíróság döntését követően. S bár a palackozott borok így hasonló névvel kerülnek a polcokra, ez nem feltétlenül jelent azonos minőséget.

Ország-világ(markos)2014. 02. 22. szombat2014. 02. 22.

Kép: Kistoronya, 2011. szeptember 28. Egy szlovák rendszámú autó áll a szlovákiai Tokaj-borvidék egyik dűlőjében Kistoronya közelében, Jaroslav Ostrozovic borász földjén. Magyarországon a Tokaj-borvidék kiterjedése mintegy 12 ezer hektár, a szlovák oldalon pedig 980 hektár, ebből szőlőt 600 hektáron termelnek. A kelet-szlovákiai Tokaj-borvidék hét községének képviselői (Kistoronya, Nagytoronya, Csörgő, Szlovákújhely, Szőlőske, Nagybári, Csarnahó) júliusban felszólították a pozsonyi kormányt, hogy azonnal zárja le a Magyarországgal folyó tárgyalásokat és véglegesen jelölje ki a régió határait. MTI Fotó: Balázs Attila, Fotó: Balázs Attila

Szlovákoké lett Tokaj!
Kistoronya, 2011. szeptember 28. Egy szlovák rendszámú autó áll a szlovákiai Tokaj-borvidék egyik dűlőjében Kistoronya közelében, Jaroslav Ostrozovic borász földjén. Magyarországon a Tokaj-borvidék kiterjedése mintegy 12 ezer hektár, a szlovák oldalon pedig 980 hektár, ebből szőlőt 600 hektáron termelnek. A kelet-szlovákiai Tokaj-borvidék hét községének képviselői (Kistoronya, Nagytoronya, Csörgő, Szlovákújhely, Szőlőske, Nagybári, Csarnahó) júliusban felszólították a pozsonyi kormányt, hogy azonnal zárja le a Magyarországgal folyó tárgyalásokat és véglegesen jelölje ki a régió határait. MTI Fotó: Balázs Attila
Fotó: Balázs Attila

Az Európai Bíróság múlt csütörtökön utasította el a tavaly novemberben benyújtott magyar fellebbezést a „Tokaj” márkanév ügyében azzal, hogy kimondta: nem minősül megtámadhatónak a „Vinohradnícka oblast' Tokaj” szlovák név uniós nyilvántartásba jegyzése. Magyarország a bírósági perrel azt szerette volna elérni, hogy ilyen eredetmegjelölés ne szerepelhessen az uniós nyilvántartásban. A döntés értelmében „a szlovákiai termelők továbbra is a piacra vihetnek a magyarnál gyengébb minőségű borokat a Magyarországon oltalom alatt álló Tokaj elnevezéshez nagyban hasonló márkanév alatt. Ez pedig a fogyasztók megtévesztését eredményezheti” – áll a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának közleményében.

Magyarország számára azért lenne fontos a különbségtétel, hogy a névhasonlóság alapján ne lehessen összekeverni a Magyarországon és a Szlovákiában előállított „tokajikat”, amelyek máskülönben ugyanazon borvidékhez tartoznak. A melléknévi alakban – „Tokajská, Tokajské, Tokajský vinohradnícka oblast”, azaz „Tokaji borvidék” – használt elnevezést 2009 novemberében újból főnévi alakra cserélte a szlovák fél, ami már teljesen azonos a magyar bejegyzési formulával, így megtévesztheti a fogyasztót. Az Európai Bíróság döntését indokló közleményében arra emlékeztet, hogy az Európai Bizottság Szlovákia kérelmére a meghatározott termőhelyről származó minőségi boroknak még az elektromos nyilvántartási rendszer, az E-Bacchus bevezetése előtt az EU Hivatalos Lapjában, 2006. február 17-én és 2007. május 10-én közzétett jegyzékekbe egyszer már felvette a „Vinohradnícka oblast Tokaj” oltalom alatt álló eredetmegjelölést, amit később tévedésből módosított, tehát a név nem új, így használhatják azt a borvidékről származó nedűk jelölésére.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek