Benczúr hazatért

Nagy festőnk szülővárosában április végéig látogatható a nagyszabású tárlat.

Ország-világBalogh Géza2014. 03. 15. szombat2014. 03. 15.
Benczúr hazatért

A magyar történelmi festészet egyik legnagyobb alakja, Benczúr Gyula születésének 170. évfordulójára emlékezik az ország. A jeles dátum alkalmából nagyszabású tárlat nyílt a szülőváros, Nyíregyháza múzeumában is, ahol a művész több mint harminc alkotása tekinthető meg. A Magyar Nemzeti Galériából és a miskolci Herman Ottó Múzeumból származó festmények révén a látogató végig követheti Benczúr teljes művészi fejlődését, kezdve a gyermekkorában készített első önálló rajzaitól, a müncheni akadémiai évei alatt készült darabokon át, a festő életének utolsó szakaszában született, főként saját szórakoztatására festett mitológiai témájú képekig. A kiállítás a festőművész magánéletébe is betekintést nyújt: a képek sorában találjuk szeretett nővére és saját négy gyermekének portréit is. Bemutatják többek között Benczúr első önarcképét is, amelyet tizenhét éves korában alkotott, de már azon is felcsillannak a későbbi képeinek jellemzői: a magas technikai tudás és kifinomult színérzék.

A tárlat egyik legszebb darabja az 1875-ben készült Vajk megkeresztelése című, monumentális munkájához festett, Szent Adalbert püspököt ábrázoló tanulmánya. De a legjobban talán második feleségének egész alakos képe fogja meg az embert. A festő 1890-ben nősült másodszor, miután négy gyermekének anyját elveszítette. Második felesége, Ürmösi Kata Piroska szeretettel nevelte fel a négy árvát, s mindvégig hű segítőtársa maradt férjének.

Benczúr 1844. január 28-án született, s bár az élet messze sodorta őt, Nyíregyháza mindig is nagy tisztelettel adózott neves szülöttének. 1909-ben például díszpolgári címet adományozott, 1942-ben pedig egész alakos szobrot emelt a fiának, aki ugyan csak két évet élt ott, de mindig nagy szeretettel emlékezett a városra. Az életrajzírói szerint müncheni tanulóévei és a bajor király udvarában töltött esztendei alatt is gyakran felemlegette a felvidéki és nyírségi rokonokat, de akkor sem feledkezett el a szülőföldről meg a felnevelő vidékről, amikor már Európa-szerte ünnepelt festő volt, és sorban álltak műterme előtt a főúri megrendelők.

A tárlatot április 28-ig tekinthetik meg a látogatók.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!