Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha hirtelen feltalálnák az időgépet, és visszarepülhetnénk a XVI–XVII. századba, történelmünk talán legizgalmasabb korszakában találnánk magunkat.
Látnánk megelevenedni az Egri csillagokat… Felköthetnénk az egri várkapitány kardját, esküre szólítva katonáinkat, akik megfogadnák: „A vár feladásáról sem szót nem ejtek, sem szót nem hallgatok. Magamat élve meg nem adom.” A rettentő túlerővel támadó török ostroma előtt buzgón fohászkodnánk 1552 októberében, mivel hinnénk, hogy „a vár ereje nem a kövekben, hanem a várvédők lelkében van”.
„Vitézek, mi lehet ez széles föld felett szebb dolog az végeknél?” – tán ezt a sort is kibetűzhetnénk Balassi Bálint az Egy katonaének című verséből. Találkozhatnánk zabolátlan természetű, folyton pereskedő és szerelmeskedő reneszánsz költőnkkel – akinek édesanyja az egri várvédő, Dobó István sógornője volt. Saját szemünkkel látnánk, hogy Balassi nem csak a pennát forgatta, de a kardot is. Magunk is beállhatnánk azok közé, akiket megénekelt: az „ifjú vitézeknek dicséretes seregébe”. Velük együtt siratnánk el Balassit, miután valódi katona módjára végezte. Amint az unokatestvére leírta: „Esztergom vára vívásakor, midőn ostromnak mentenek az vízvárnak, lőtték meg Balassa Bálint Uramot az ostromon. Minden két combján átalment az golóbis.” Szomorkodnánk, hogy nem vállalta a műtétet, mondván: lábak nélkül mit sem ér egy vitéz élete. Drégelynél elbeszélgetnénk Szondi két apródjával, Szigetvárnál részese lennénk Zrínyi kirohanásának. Láthatnánk, hogyan menekül a sümegi várba a püspökség Veszprém eleste után.
Meglehet, inkább a duzsloki várkisasszony bőrébe bújnánk, és sorra kosaraznánk ki a kérőket, hogy aztán kígyóvá változzunk büntetésül, ahogy a Villányi borvidék legendája mondja. Lehetnénk marhapásztor, aki 3 mázsásra hízott szürke marhákat hajt a győri állatvásárra, hogy eladja azokat a tőzsérnek. Ültethetnénk szőlőt Tokajban, és az itókánkat akár a várúr menyegzőjén is felszolgálhatnák a mulatozóknak.
Ha a „lopakódva hódító” Szulejmán szultán korában teremhetnénk, ráébrednénk, miért volt fontos a hazaszeretet akkoriban. Ezt is Balassi verse fejezi ki a legszebben: „Oh, én édes hazám, te jó Magyarország! Ki kereszténységnek viseled paizsát…”
Akinek van kedve az időutazásra, lapunk következő számaiban tartson velünk!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu