Visszamenőlegesen is kártérítést követelhetnek azok a politikusok, akiket bilincsbe verve vettek őrizetbe, kihallgatásra pedig vezetőszárra kötve vittek.
Kép: Budapest, 2012. július 29. Rendőrök igazoltatják Nyári Zsolt írót, költőt, a Zöld baloldal szóvívőjét, amint civilek az Európai Baloldal Barátai nevű Facebook-csoport szervezésében Budapesten, a Kossuth téri József Attila-szobornál demonstrálnak 2012. július 29-én. A Sallai Imre és Fürst Sándor kommunista politikusok kivégzésének 80. évfordulójára emlékező, József Attila és a Horthy-rendszer címmel megtartott tüntetésről több embert előállított a rendőrség, miután olyan papírlapokat tartottak a kezükben, amelyeken vörös csillag volt látható. MTI Fotó: Soós Lajos, Fotó: Soós Lajos
Erre lehet következtetni ugyanis a Fővárosi Törvényszék minap hozott, nem jogerős ítéletéből. Az új szabály kimondja, csak azt lehet megbilincselni, aki rendőri intézkedéskor ellenáll.
Nem így tett 2012 májusában Nyári Zsolt (képünkön). A politikust a Városligetben tartóztatták le, mert rendőri felszólítás ellenére sem volt hajlandó levenni zakójáról a vörös csillagot, az akkor tiltottnak számító önkényuralmi jelképet. Rendőri előállítását tudomásul vette, mégis bilincsben szállították a fogdába, kihallgatásra pedig vezetőszáron vitték. Nyári később perelt: a rendőrök emberi méltóságában sértették meg. A bíróság helybenhagyta a feljelentést, a Budapesti Rendőr-főkapitányságot pedig 200 ezer forint nem vagyoni kártérítésre kötelezte.
Ha a bíróság a hasonló esetekben így fog eljárni, visszamenőlegesen is kérhető kártérítés. Megtörténhet, hogy a nemrég bilincsben elvezetett, 240 millió forintjával elszámolni nem tudó volt MSZP-s politikus, Simon Gábor is él majd e lehetőséggel – öröm az ürömben.